− Strefa płatnego parkowania ułatwia znalezienie wolnego miejsca kierowcom, którzy faktycznie go potrzebują oraz zwiększa rotację samochodów w dzielnicy. Wprowadzenie płatnego postoju pozwala też zabezpieczyć miejsca parkingowe dla mieszkańców, którzy korzystają z abonamentów − przekonuje warszawiaków ratusz.
Mieszkańcy jednak kompletnie się z tym nie zgadzają. Ich zdaniem wprowadzanie płatnego parkowania drastycznie zmniejsza ilość miejsc, w których mogą zostawić swój samochód.
„Kolejny rok płacę kilkaset złotych tylko po to, by nie móc zaparkować pod blokiem”, „to kpiny, w okolicy nie ma wolnych miejsc parkingowych”, „komu przeszkadzało życie bez tej strefy” − mówią nam kierowcy, z którymi rozmawialiśmy.
Zdaniem autorów projektu, nowa strefa jeszcze mocniej będzie zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. − Warszawski Transport Publiczny to nie tylko oszczędność dla domowego budżetu, dbałość o środowisko naturalne, ale także coraz większa wygoda podróżowania − przekonuje sam Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
W projekcie uchwały zaproponowano, by strefa płatnego parkowania na Mokotowie została rozszerzona o obszary: Starego Mokotowa, Wyględowa, Wierzbna, Ksawerowa, Sielc oraz części Sadyby.
W projekcie uchwały jest też propozycja zwolnienia z opłat za parkowanie na obszarze SPPN pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne, a także zwiększenie opłaty za postój pojazdów na prawach wyłączności.
Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego jest w Warszawie od 1999 roku i początkowo obejmowała tylko ścisłe centrum miasta. Po dekadzie została rozszerzona między innymi o Powiśle, Stare i Nowe Miasto. W 2013 roku granica obszaru z parkometrami przesunęła się z Żelaznej do Okopowej na zachodzie, z Koszykowej do Wawelskiej na południu, a na północy zamiast Solidarności sięgnęły Dworca Gdańskiego i ronda Radosława oraz fragment Pragi-Północ. Od 2020 roku jej obszar, etapami, zwiększył się dwukrotnie – o część Woli i Pragi-Północ, Żoliborz i Ochotę, pl. Hallera i jego okolice oraz północny Mokotów.
Od listopada SPPN zacznie obowiązywać na Saskiej Kępie i Kamionku.