Łącznie będzie to osiem karetek, które udało się do tej pory przekazać naszym sąsiadom, mierzącym się z tak dramatyczną sytuacją – poinformował marszałek. Podkreślił, że karetki na granicę pojadą wypełnione po brzegi i to zarówno sprzętem medycznym czy lekami, jak i innymi niezbędnymi rzeczami, które mogą się przydać, np. kocami czy środkami higienicznymi. Przekazane ambulanse to w pełni sprawne pochodzące z taboru warszawskiego Meditransu dwa Renault Trafic z 2014 r. Więc nie są to niedawno zakupione przez marszałka pojazdy. Jeden z nich trafi do obwodu lwowskiego, a drugi do Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyczskiej.
Władze Mazowsza przeznaczyły 2 mln zł na ciepłe posiłki dla uchodźców – ok. 100 tys. porcji. Przygotują je spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej i fundacje.
- To sposób, by zarówno zapewnić posiłki potrzebującym, jak i wesprzeć miejsca, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców" – podkreśliła Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Polecany artykuł:
Według Straży Granicznej od wybuchu wojny polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ok. 2,2 mln osób. Na razie trudno jest oszacować, ile z tych osób przybyło i zostało w województwie mazowieckim. "Wiadomo jednak, że w naturalny sposób większość z nich przyjeżdża do największego w Polsce województwa" - podały służby prasowe urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego.