Strzeż się! Spoofing może spotkać też Ciebie! Możesz stracić wszystko

i

Autor: Pixabay Strzeż się! Spoofing może spotkać też Ciebie! Możesz stracić wszystko

Strzeż się! Spoofing może spotkać też Ciebie! Możesz stracić wszystko

2021-10-08 16:28

To nie są żarty! Ofiarą spoofingu może paść właściwie każdy. Ta tajemniczo i nieco groźnie brzmiąca nazwa kryje w sobie innowacyjną metodę, którą w ostatnim czasie upodobali sobie oszuści. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić oszczędności odkładane przez całe życie. Na czym polega spoofing i jak nie dać się oszukać? Informacje zawarliśmy w poniższym tekście.

Wraz z rozwojem technologii oszuści sięgają po coraz to bardziej zaawansowane metody. Jedną z nich jest coraz częściej wykorzystywany spoofing telefoniczny. Jest to nic innego, jak podszywanie się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.

"Dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej" - tłumaczy policja.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów, dzwoniący do nieświadomych zagrożenia osób.

Podczas rozmowy telefonicznej oszuści wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego.

"Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie, jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto" - wyjaśnia policja.

Niemal za każdym razem sposób działa oszustów, wykorzystujących spoofing, jest taki sam, a przynajmniej zbliżony. "Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy" - podaje policja.

Czy jest zatem szansa, by paść ofiarą sprytnych oszustów? Przede wszystkim należy zachować szczególną czujność i otwarty umysł. "Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje" - radzi policja.

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś/aś ofiarą oszustwa?
Super Raport 07.10 (Goście: Marek Belka - eurodeputowany, były premier oraz Izabela Leszczyna - PO) Sedno Sprawy: Wojciech Andrusiewicz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki