Muzeum Powstania Warszawskiego, choć wciąż zamknięte dla zwiedzających, w czasie pandemii wciąga kolejne osoby do wirtualnego świata. Po lekcjach muzealnych, internetowym zwiedzaniu placówki z przewodnikiem, czas na wirtualną wystawę pamiątek.
Dziś - 8 maja - przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wspólnego tworzenia wirtualnej wystawy pamiątek z okresu Powstania Warszawskiego, okupacji, a także przedwojennej Warszawy.
- W czasie pandemii, gdy instytucje kultury mają ograniczone możliwości prezentowania swoich zbiorów „na żywo”, apelujemy o przesyłanie zdjęć i opisów pamiątek – „niemych świadków historii”, które znajdują się w naszych domach. Przedmioty, zdjęcia, dokumenty zostaną zaprezentowane w internecie, a w przyszłości, gdy bezpiecznie będzie można zwiedzać Muzeum, również na ekspozycji w Muzeum - zapowiada dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
PRZECZYTAJ O TYM, JAK KSIĄŻKI ZMARŁEGO POWSTAŃCA LĄDOWAŁY NA ULICY
Trzy lata temu Muzeum Powstania Warszawskiego pokazało wystawę pt. „1000 pamiątek” prezentującą najciekawsze eksponaty z muzealnych zbiorów. - Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i niejednokrotnie dostawaliśmy prośby o jej wznowienie. Epidemia zainspirowała nas do zebrania nowych eksponatów, tyle że na wirtualnej wystawie – mówią przedstawiciele MPW.
Na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego będą prezentować przesłane zdjęcia i historie pamiątek. - Gdy już wrócimy do normalnego funkcjonowania, chętnym zaproponujemy wypożyczenie przedmiotów i archiwaliów z domowych zbiorów, aby móc zaprezentować je na specjalnie przygotowanej wystawie czasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego – zwraca uwagę dyrektor Ołdakowski.
TAK UPAMIĘTNIONY ZOSTAŁ GENERAŁ MOTYL W STOLICY
Każdy, nawet malutki przedmiot ma swoją historię! Dzięki niej ryngraf ma wartość relikwii, a pluszowa przytulanka może stać się zabawką, która uratowała komuś życie...
JAK ZGŁOSIĆ PAMIĄTKĘ?
* zrób kilka zdjęć pamiątki
* napisz, jeśli wiesz, do kogo należała i jakie były jej losy
* wyślij historię i zdjęcia na adres: [email protected]
* dołącz pytanie, jeśli chcesz skorzystać z porad naszych ekspertów
W Muzeum Powstania Warszawskiego są tysiące takich pamiątek. ZOBACZ GALERIĘ:
Zobacz też film:
OTO NAJLEPSZA GAZETA W WARSZAWIE I NA MAZOWSZU CZYTAJ JĄ JUŻ ZAWSZE KLIKNIJ TU!