Warszawscy naukowcy odkryli przyczynę depresji

i

Autor: Pixabay.com/ColiNOOB Warszawscy naukowcy odkryli przyczynę depresji

Sukces warszawskich naukowców. Odkryli przyczynę depresji

2017-12-11 12:54

Źródłami depresji są złożone i słabo poznane procesy chemiczne zachodzące w mózgu między neuronami. Jeden z nich zbadali i opisali naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać m.in. w poszukiwaniu nowych leków antydepresyjnych.

"Niemal każdy z nas żyje w przekonaniu, że swoim umysłem kieruje całkowicie świadomie i w pełni samodzielnie. W rzeczywistości o wielu ludzkich zachowaniach, takich jak uzależnienia czy skłonność do depresji, decydują skomplikowane procesy fizyko-chemiczne zachodzące w różnych strukturach mózgu. Istotne znaczenie mają tu zwłaszcza mechanizmy działające w synapsach, a więc w miejscach, w których neurony przekazują sobie sygnały" - czytamy w komunikacie Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zaburzenia komunikacji między neuronami leżą u podstaw chorób Parkinsona czy Alzheimera, prowadzą też do uzależnień, depresji, schizofrenii, autyzmu czy padaczki.

To właśnie naukowcy z tego instytutu we współpracy z University College of London, German Center for Neurodegenerative Diseases i Hannover Medical School udało się opisać jeden z tych mechanizmów.  - Nasz wkład polegał na opisaniu dotychczas nieznanej ścieżki sygnałowej związanej z jedną z odmian receptorów serotoninowych. Znając tę ścieżkę możemy zacząć myśleć na przykład o nowych sposobach chemicznego kontrolowania pewnych przypadków depresji - mówi prof. dr hab. Jakub Włodarczyk, kierownik Pracowni Biofizyki Komórki w Instytucie Nenckiego.

CZYTAJ TEŻ: W Warszawie zbadają ukryty Wszechświat

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki