Zjawisko superksiężyca można zaobserwować kiedy perygeum (największe zbliżenie Księżyca do Ziemi) pokrywa się z pełnią Księżyca. Według NASA, w najbardziej skrajnych przypadkach, Księżyc na niebie może być nawet 30 procent jaśniejszy i kilkanaście razy większy niż podczas apogeum (kiedy zbliżenie Księżyca do Ziemi jest najmniejsze). Tak imponujące zjawisko jest atrakcją nie tylko dla pasjonatów astronomii - łatwiej jest je zobaczyć gołym okiem niż inne kosmiczne zjawiska (jak popularne Perseidy).
Polecany artykuł:
Gdzie oglądać?
Oznacza to, że będzie go można zobaczyć z niemal każdego miejsca w Warszawie. Oczywiście obowiązują tutaj podobne zasady co w przypadku innych "kosmicznych eventów": im dalej od miejskich skupisk światła, tym lepiej. Mimo, że superksiężyc będzie można zobaczyć bez trudu, fascynatom polecamy zaopatrzyć się w teleskopy albo lornetki.
Polecany artykuł:
Supermoce superksiężyca:
Superksiężyc w pełni zasługuje na swoją nazwę. Nie tylko będzie dla nas większy i jaśniejszy, ale wpłynie także na zjawiska przyrodnicze na Ziemi. Pływy oceaniczne, których wielkość zależy od oddziaływania grawitacyjnego Księżyca, mogą być tego dnia wyjątkowo duże. Superksiężyc będzie można obserwować już od 3 grudnia kiedy zacznie się pełnia, perygeum przypada na kolejny dzień, czyli 4 grudnia.