Świat anatomii: wystawa Bodies Revealed już w Warszawie - zobacz fascynujące ludzkie ciała!

2014-03-29 1:00

Bodies Revealed to niezwykła ekspozycja prezentująca anatomię ludzkiego ciała, którą do dziś  zobaczyło już 15 milionów widzów na całym świecie. Po ogromnym sukcesie, jaki odniosła w Krakowie i Gdańsku w 2013 roku, teraz mogą oglądać ją również warszawiacy. Do końca czerwca można zobaczyć ją w Studiu Tęcza przy ul. Anny German 12.

Wystawa prezentuje kompletną anatomię ludzkiego organizmu, ukazując ze szczegółami wszystkie układy ciała człowieka. Poszczególne sektory ekspozycji poświęcone są układom: kostnemu, mięśniowemu, nerwowemu, sercowo-naczyniowemu, oddechowemu, pokarmowemu, rozrodczemu i moczowemu. Niektóre z ciał przedstawione są w dynamicznych pozach – tak aby zwiedzający mogli zobaczyć układ ludzkich mięśni podczas ruchu, relaksu z książką lub uprawiania sportu. Wszystko to sprawia, że wystawa staje się najlepiej przemawiającym do wyobraźni atlasem anatomii człowieka.

Tajemniczy proces plastynacji

Na wystawę Bodies Revealed składają się ciała i ich fragmenty wypreparowane za pomocą fachowej metody plastynacji. Polega ona na usunięciu z tkanek organizmu wody oraz tłuszczów, a następnie nasyceniu ich odpowiednimi polimerami – już na poziomie komórkowym. Dzięki temu tkanka nie ulega rozkładowi oraz zachowuje swój kształt i kolor. W ten sposób często przygotowuje się modele anatomiczne używane w naukach medycznych. Dzięki warszawskiej ekspozycji możecie przekonać się, jak skomplikowaną i jednocześnie fascynującą istotą jest człowiek.

Dla zdrowia i edukacji

Wystawa skłania do zmiany trybu życia na zdrowszy i pozwala zrozumieć wpływ, jaki mamy na własne ciała. Eksponaty ilustrują szkody wyrządzone narządom przez nadmierne jedzenie, brak ruchu, palenie papierosów i picie alkoholu. Zdrowe płuca sąsiadują tu z tymi zniszczonymi przez substancje smoliste.

Ekspozycja przeznaczona jest zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku. Rodzice nie muszą się obawiać, że maluchy i młodzież nie zrozumieją wystawy. Oprowadzający po niej studenci akademii medycznych dostosowują przekazywane informacje do wiedzy, zainteresowań i wieku zwiedzających.

Tak przygotowuje się eksponaty:

1. Specjaliści anatomowie najpierw pokrywają każdy eksponat środkami chemicznymi, które hamują jego dalszy rozkład. Następnie dokładnie go analizują i ostatecznie wybierają narząd lub układ, który chcą na nim podkreślić.

2. Z eksponatów usuwają wodę i zastępują ją acetonem.

3. Eksponaty umieszczane są w ciekłej mieszaninie silikonowej – polimerze, a następnie zamykane w komorze próżniowej, dzięki czemu wytwarza się gaz. Aceton w postaci gazowej na poziomie komórkowym zostaje zastąpiony polimerem.

4. W końcowej fazie silikonowy polimer twardnieje. Wynikiem procesu jest suchy, bezzapachowy, dobrze zachowany eksponat, niezawierający żadnych trujących substancji chemicznych.

5. Eksponat zachowuje wygląd oryginału, ale ma taką strukturę, jakby był wykonany z gumy.

Czas przygotowania plastynatu zależy od wielkości próbki. Małe organy można przygotować w ciągu tygodnia, ale wykonanie eksponatu całego ciała wymaga pracy przez rok.

Te odkrycia wstrząsnęły medycyną

Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez zdjęć rentgenowskich, szczepionek, narkozy czy antybiotyków. Choćwszystkie te odkrycia liczą sobie najwyżej sto kilkadziesiąt lat, zdążyły uratować już miliony istnień ludzkich.

Oto kilka z najważniejszych odkryć współczesnej medycyny:

1846 – William Morton, prekursor anestezjologii, wykonał pierwszy zabieg usunięcia zęba z użyciem eteru.Pacjent po przebudzeniu się potwierdził, że nie odczuwał żadnego bólu.

1885 – Ludwik Pasteur skończył badania nad szczepionką przeciw wściekliźnie. Lek został podany9-letniemu Józefowi Meisterowi pogryzionemu przez psa. Uratowało to chłopcu życie.

1895 – Wilhelm Roentgen odkrył promienie X. Wiedza dotycząca promieniowania X przyczyniła się dointensywnego rozwoju medycyny, mineralogii, inżynierii materiałowej, fizyki i astrofizyki.

1928 – Alexander Fleming odkrył penicylinę. Zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża pleśniąPenicillium notatum powstrzymało wzrost kultur bakterii. Dało to początek antybiotykom.

Sekrety układów ludzkiego organizmu: poznaj ciało w szczegółach

Na wystawie Bodies Revealed ludzkie ciało możemy podziwiać w całej jego złożoności i naturalnym pięknie. Eksponaty ukazują niezwykle skomplikowane, wzajemnie powiązane systemy i funkcje naszego organizmu. Edukują o tym, jak funkcjonujemy na co dzień, przez co wiemy, jak dbać o nasze ciało i zachować zdrowie na jak najdłużej, nabieramy większego szacunku do własnego życia.Ekspozycja podzielona jest na galerie, poświęcone poszczególnym układom w ciele człowieka. W każdej z nich zwiedzający mogą też obejrzeć narządy lub części ciała związane z danym układem organizmu.

Układ kostny

Szkielet człowieka stanowi wewnętrzną strukturę ciała. Jego główną funkcją jest ochrona narządów wewnętrznych, a ponad 100 stawów sprawia, że jest niezwykle mobilny. Kości pełnią też funkcje magazynującą i krwiotwórczą. Przechowują ważne dla organizmu sole mineralne. Czerwony szpik kostny, znajdujący się wewnątrz jam szpikowych kości długich, wytwarza 2,5 miliona nowych czerwonych krwinek w każdej sekundzie.

Układ mięśniowy

Układ mięśniowy jest niczym napędzający ciało silnik. Poprzez połączenie wszystkich stawów szkieletu mięśnie tworzą dźwignię, która umożliwia ruch kości. Odpowiedzialne są również za transport żywności w przewodzie pokarmowym, krwi w naczyniach krwionośnych, utrzymują też bicie serca w każdej sekundzie naszego życia. Układ mięśniowy produkuje również ciepło, które pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała.

Układ nerwowy

Szybciej niż najpotężniejszy komputer świata – układ nerwowy przesyła informacje za pośrednictwem komórek nerwowych przy prędkościach powyżej 270 km/h. Mózg, jako główny narząd układu nerwowego, określa odpowiednią reakcję na tysiąc informacji rejestrowanych w każdej sekundzie. Zachowuje też wszystkie funkcje życiowe organizmu, przetwarza myśli i emocje.

Układ krążenia

Naczynia krwionośne układu krążenia, przecinając całe ciało pod postacią niezwykłego splotu, utrzymują ciało razem. Transportują wszystko, co niezbędne do utrzymania życia. Układ krążenia przenosi tlen i składniki odżywcze do całego organizmu. Pełni również funkcję odpornościową, wyszukując i niszcząc każdego wirusa i każdą bakterię, które znajdą się w ciele człowieka.

Układ oddechowy

Powierzchnia płuc jest tak ogromna, że po rozłożeniu zajęłaby połowę boiska do piłki nożnej. Taki rozmiar narządu oddechowego jest konieczny, aby zapewnić stały dopływ niezbędnego do życia tlenu. Jest on dostarczany przez wciąganie powietrza do płuc, a następnie transportowany do krwiobiegu w wyniku dyfuzji gazów. Tlen przenika do krwiobiegu, natomiast dwutlenek węgla – produkt zbędny przemiany materii – przechodzi do płuc i jest wydychany w każdym oddechu.

Układ rozrodczy

Podczas gdy wszystkie inne komórki w organizmie mają 46 chromosomów ułożonych w 23 pary, w komórkach jajowych i plemnikach znajduje się połowa tej liczby. Wszystko po to, aby po ich zespoleniu powstała nowa komórka zawierająca pełny zestaw 46 chromosomów. Każda komórka jajowa zawiera więc 22 chromosomy zwykłe i jeden chromosom płciowy X, a każdy plemnik – 22 chromosomy zwykłe i albo jeden chromosom X, albo jeden chromosom Y. Żeńska komórka rozrodcza, łącząc się z plemnikiem, tworzy nową, pełną komórkę, z której rozwinie się ludzkie ciało.

Układ pokarmowy

Jest jednym z najbardziej efektywnych na świecie systemów demontażu. Układ trawienny wykorzystuje połączenie procesów mechanicznych i chemicznych do podziału spożywanego pokarmu oraz przekształcenia go w substancje odżywcze, których organizm używa potem do odżywiania się.

Ciąża i jej etapy

Galeria rozwoju płodu przedstawia etapy rozwoju embrionalnego i płodowego.Jeśli eksponaty w tej galerii wydają się komuś zbyt drastyczne, zlokalizowano ją tak, by zwiedzający mogli ją ominąć, jeśli będą mieć takie życzenie.

Ciekawostki

* W ludzkim organizmie znajduje się 200 rodzajów komórek. W sumie mamy ich 75 trylionów.
* Istnieje ponad 600 mięśni szkieletowych w organizmie człowieka. Kiedy mięśnie są stymulowane, włókna powodujące ich skrócenie lub wydłużenie wprawiają je w ruch.
* Każda kropla krwi w organizmie raz na minutę przechodzi przez serce.
* Komórki jajowe są największymi komórkami w organizmie człowieka.

Zafascynowały mnie mięśnie w ruchu

- rozmowa z Michałem Derlickim, trenerem osobistym i aktorem, ambasadorem wystawy

Michał Derlicki, trener personalny, znany aktor i kaskader, został jednym z ambasadorów wystawy Bodies Revealed. Mistrz dbania o ciało najlepiej wie, jak zatroszczyć się o siebie, aby do późnego wieku pozostać w doskonałej formie. Naszym Czytelnikom doradza – zrezygnujcie z używek!

– Dlaczego został pan ambasadorem wystawy Bodies Revealed?
– Ludzie zapominają, że to, jak wyglądają i jak się czują, w ogromnej mierze zależy od tego, jak dbają o organizm od wewnątrz. Ta niezwykle inteligentna wystawa nauczy ich, jak szanować swoje ciało i jak właściwie się nim zająć.

– Jako ceniony trener osobisty na co zwróci pan widzom szczególną uwagę, co im poleci?
– Wiele z eksponatów uświadamia, jak niekorzystnie mogą wpłynąć na rozwój naszego ciała alkohol i papierosy. Zachęcają do pożegnania się z nałogami i wybrania nowej, zdrowej ścieżki życia. Najbardziej wymowne jest chyba zestawienie autentycznych płuc palacza z tymi pochodzącymi od stroniącej od używek osoby.

– Co jeszcze zafascynowało pana w warszawskiej ekspozycji?
– Zdecydowanie ciała w ruchu! To niesamowite, że na prawdziwych eksponatach możemy obserwować pracę mięśni i to, jak precyzyjnie połączone są z innymi układami organizmu. Polecam dłuższe zatrzymanie się przy postaci oddanej w gimnastycznej pozycji, tzw. poziomce. Doskonale kształtuje ona mięśnie brzucha, co szczegółowo można zaobserwować na plastynowanym okazie.

Zadbaj o ciało od środka

- Monika Mrozowska o wystawie Bodies Revealed

Wystawą Bodies Revealed zachwycona była też Monika Mrozowska – aktorka, felietonistka, blogerka, mama dwóch córek. Artystka od lat promuje zdrowy tryb życia, prowadzi warsztaty i pokazy kulinarne. „Super Expressowi” opowiedziała, dlaczego została ambasadorką niezwykłej ekspozycji.

– Dlaczego warto zobaczyć wystawę Bodies Revealed?
– Ekspozycja w Studiu Tęcza jest dla mnie ważna z dwóch powodów. Lekcje biologii miałam już dawno temu, więc z przyjemnością przypomniałam sobie szczegóły ludzkiej anatomii. Staram się zdrowo odżywiać i uprawiać sport, dlatego byłam ciekawa, jak od wewnątrz wygląda ciało w ruchu.

– Drugi powód to macierzyństwo i potrzeba aktywnej edukacji pani córek, prawda?
– Dokładnie. Wybiorę się tu ze starszą córką, 11-letnią Karoliną. Chodzi do szkoły sportowej, gdzie ma 6 dodatkowych godzin wychowania fizycznego, i wszystko, co związane jest z ludzkim ciałem, bardzo ją interesuje. Jestem pewna, że organizm pokazany w tak oryginalny i dokładny sposób przemówi do jej wyobraźni mocniej niż szkolny atlas anatomii.

– Co wyjątkowego jest w plastynatach, które możemy zobaczyć na ekspozycji?
– Można powiedzieć, że ciało rozłożone jest tu na części pierwsze. Mamy możliwość podziwiania struktury i przyczepów mięśni, budowy wewnętrznych układów ludzkiego organizmu, a także poszczególnych narządów. Patrząc na zniszczone używkami organy, uświadamiamy sobie, jak ważne jest odpowiednie dbanie o nasze ciało – nie tylko zewnętrznie, za pomocą drogich kosmetyków, ale również od środka.

Czy wiesz, że…

• Nerki filtrują litr krwi na minutę. Czyli dwulitrową butelkę wody mineralnej co dwie minuty!
• Ludzkie ciało składa się w niemal 70 proc. z wody.
• Produkujemy w swoim życiu niemal 45,5 tys. litrów moczu.
• Przeciętna osoba musi wypić i wydalić około 2,5 litra wody każdego dnia.
• Płuca są jedynym organem w naszym organizmie, który potrafi się unosić na wodzie.
• Łączna powierzchnia pęcherzyków płucnych (tych małych worków powietrznych w płucach) jest wielkości kortu tenisowego.
• Nerwy przekazują wiadomości do ciała i z niego z prędkością ponad 200 km/h.
• Człowiek ma 2–5 tys. kubków smakowych. Dziewczęta mają ich na ogół więcej niż chłopcy.
• Co minutę zrzucamy z siebie 30–40 tys. mikroskopijnych komórek skóry.
• Dzieci rodzą się z 300 kośćmi, ale jako dorośli mamy ich w naszych ciałach już tylko 206. Jest tak dlatego, że część z nich (wcześniej połączonych chrząstkami) się zrasta.
• Twój organizm wytwarza nieco więcej niż 36,5 metra włosów na dobę.
• Gdyby wyciągnąć z organizmu wszystkie naczynia krwionośne i połączyć, otoczyłyby Ziemię aż dwukrotnie.
• Wątroba jest najcięższym organem ciała. U przeciętnego dorosłego waży na ogół 1,5–1,7 kg.

Niezapomniana wędrówka po ludzkim organizmie

dlaczego warto sie wybrać na Bodies Revealed

Jeśli interesujecie się medycyną, anatomią, zdrowym życiem i prawidłowym odżywianiem się, nie bójcie się wyjść z domu i wybrać się do Studia Tęcza. Wystawa Bodies Revealed was zachwyci!

Nigdzie indziej nie zobaczycie ludzkich ciał takich, jakimi oglądają je studenci akademii medycznych. Eksponaty poddane zostały plastynacji, czyli usunięciu z tkanek organizmu wody oraz tłuszczów, a następnie nasyceniu ich polimerami. Dzięki temu ciało nie uległo rozkładowi, a narządy organizmu zachowały swój pierwotny kształt i kolor. Robi to na zwiedzających naprawdę piorunujące wrażenie.

Aby widz nie czuł się niekomfortowo, wystawa zorganizowana jest tak, że niektóre eksponaty zwyczajnie można pominąć. Zwiedzającym wszędzie towarzyszą jednak studenci akademii medycznych, dzięki którym lepiej zrozumiemy znajdujące się na wystawie eksponaty. Ich opowieści o ludzkim ciele są naprawdę fascynujące!

Ekspozycja jest ważna, bo uświadamia, że dzięki rozwojowi medycyny żyjemy dłużej, ciesząc się coraz lepszym zdrowiem. A zaawansowany sprzęt diagnostyczny, taki jak rezonans magnetyczny (MRI) generujący obrazy z wnętrza organizmu, stanowi ogromną pomoc w diagnozowaniu i identyfikowaniu chorób. Dzięki poznaniu ciała lekarze są w stanie w sposób dokładniejszy i bardziej skuteczny przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowaną operację.

Wiedza zdobyta podczas zwiedzania ekspozycji jest tak namacalna, że nie ma osoby, w której nie wzbudziłaby bardzo silnych refleksji. Prowokuje do zmiany trybu życia i częstszego kontrolowania organizmu, bo jak przejść obojętnie obok zasmolonych nikotyną płuc czy mózgu zajętego przez śmiercionośny nowotwór.

To świetna propozycja dla każdego warszawiaka, bez względu na wiek czy płeć. Eksponaty doskonale ilustrują szkody wyrządzone wewnętrznym narządom ciała przez nadmierne jedzenie czy stosowanie używek. Ukazują też, jak ważne są ruch, codzienna gimnastyka, spacery na świeżym powietrzu i zdrowe odżywianie się. A to przecież uniwersalne prawdy zrozumiałe dla każdego widza.

Gdzie oglądać

Ekspozycję można oglądać do końca czerwca w godz. 9–19 na terenie Studia Tęcza przy ulicy Anny German 12. Od poniedziałku do piątku bilet indywidualny kosztuje 50 zł, a w sobotę i niedzielę – 60 zł. Seniorzy (powyżej 65 lat) zapłacą odpowiednio 40 i 50 zł, a dzieci (6–15 lat) i osoby niepełnosprawne: 35 i 40 zł. Bilet rodzinny dla dwojga dorosłych z maksymalnie trójką dzieci kosztuje 125 i 145 zł. Są też bilety grupowe (minimum 10 uczestników) dla szkół po 30 i 40 zł oraz grup osób dorosłych po 40 i 50 zł. Więcej informacji: www.bodiesrevealed.pl oraz www.facebook.com/BodiesRevealed.

Partner dodatku Bodies Revealed

i

Autor: Archiwum serwisu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki