Ponad 97 procent wody na Ziemi stanowi woda słona, czyli morska. Woda słodka stanowi mniej niż 3 procent, z czego 2,1 procent jest zamknięte w polarnych czapach lodowych. Oznacza to, że zaledwie mniej niż 1 procent całej wody na Ziemi to dostępna woda pitna! Dlatego tak duże problemy z dostępem do niej występują w tak wielu regionach świata.
I dlatego hasłem tegorocznego Światowego Dnia Wody, który obchodzimy 22 marca, jest „Zmiana klimatu”. Bo to właśnie od klimatu zależy jakość wody - najcenniejszego płynu na Ziemi, od którego zależy nasze życie. Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu wynosi ok. dwóch litrów wody dzienne. A dla coraz większej liczby osób pierwszym wyborem jest - kranówka! Bo jest łatwo dostępna, tania i doskonałej jakości.
Okazuje się, że cała woda, która jest obecnie na Ziemi, dotarła do nas z kosmosu w czasie tzw. wielkiego bombardowania. Stało się to jakieś cztery mld lat temu, a wodę niosły w sobie komety i planetoidy gęsto trafiające w naszą planetę. Obecnie o jakość warszawskiej wody dba Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W zakładach MPWiK każdego dnia uzdatniane jest ponad 350 milionów litrów wody! W Warszawie pobierana jest ona z dwóch niezależnych źródeł: spod dna Wisły i bezpośrednio z Jeziora Zegrzyńskiego.
Zanim jednak uzdatniona woda trafi do mieszkańców przechodzi przez zaawansowane procesy technologiczne, a jednym z etapów jest ozonowanie pośrednie i filtracja na węglu aktywnym - tłumaczy dr Anna Zdanowicz z warszawskiego MPWiK. Najnowocześniejsze technologie, zmodernizowane instalacje, stały monitoring on-line i laboratoryjny, gwarantują, że woda dostarczana przez stołeczne wodociągi do domów warszawiaków jest smaczna, czysta i nadaje się do picia prosto z kranu. Należy jednak pamiętać, że tylko zimna woda kranowa nadaje się do picia!
Picie kranówki to także oszczędność finansowa: czy macie świadomość, że 1 litr takiej wody kosztuje mniej niż 1 grosz? Ale to nie wszystko: wybierając wodę z kranu, wspieramy ochronę środowiska, gdyż ograniczamy ilość jednorazowych opakowań. A mając na uwadze kwestie ekonomiczne, ekologiczne oraz higieniczne warto pomyśleć o własnym naczyniu służącym do wielorazowego napełniania kranówką, by zabrać ją ze sobą na spacer, do pracy, szkoły czy na trening.
Obecnie największym wyzwaniem na Ziemi stają się zmiany klimatu, bo wraz z ubytkiem wody oraz ekosystemów z nią związanych, powiększają się obszary pustynne na świecie, zaburzane zostają szlaki migracji zwierząt i roślin. W niektórych krajach Afryki występują katastrofalne w skutkach susze. Topnieją także górskie lodowce w Andach czy Himalajach, a są one kluczowym zasobem wody pitnej dla wielu lokalnych społeczności.
Woda jest źródłem życia, najcenniejszym płynem na Ziemi. Bez niej nie byłoby ludzkiego oraz jakiegokolwiek innego istnienia. Pamiętajmy o tym - nie tylko od święta!
Materiał powstał we współpracy z MPWiK w m.st. Warszawie S.A.