11 listopada Narodowe Święto Niepodległości Polski
W sobotę, 11 listopada, w Polsce obchodzimy święto narodowe. Dzień ten uznany został za symboliczną datę odzyskania niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 roku, w dniu ostatecznej kapitulacji Niemiec, powracający do Polski z Magdeburga Józef Piłsudski przejął władzę zwierzchnią nad wojskiem.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto obchodzone 11 listopada przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy. Co roku obchodom Święta Niepodległości towarzyszą liczne wydarzenia, m.in. koncerty i marsze. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości podało już konkretną trasę, którą 11 listopada przejdzie Marsz Niepodległości w Warszawie.
Warto zaznaczyć, że 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Święto Niepodległości 11 listopada. Zakaz noszenia broni w Warszawie
We wtorek (7 listopada) na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostało opublikowane Rozporządzenie MSWiA. Z dokumentu wynika, że 11 listopada w Warszawie i Wrocławiu wprowadzony zostanie zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni.
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, że zakaz jest konieczny do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także zgromadzeń publicznych organizowanych tego dnia w Warszawie i Wrocławiu.
"Ze względu na rangę tych przedsięwzięć oraz przewidywaną kilkusettysięczną liczbę uczestników, w tym cudzoziemców, a także na sytuację międzynarodową, istnieje konieczność zapewnienia wzmocnionych rygorów bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Wrocławia" - uzasadnili autorzy rozporządzenia.
Ich zdaniem wprowadzony zakaz wyeliminuje ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia.