- W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. o godz. 9 w Świątyni Opatrzności Bożej - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej. Autorzy komunikatu poinformowali, że tego dnia po raz kolejny w Świątyni Opatrzności zapłonie Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.
Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła?
1 listopada nikt nie zastanawiał się, czy tego dnia trzeba iść do kościoła. Było to oczywiste dla wszystkich katolików. W końcu Wszystkich Świętych nierozerwalnie połączone jest z wiarą i kościelnymi obrzędami. Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o 11 listopada. Tego dnia obchodzić będziemy Dzień Niepodległości. W kalendarzu data ta oznaczona jest na czerwono, podobnie jak wszystkie niedziele i święta religijne. Czy to oznacza, że 11 listopada trzeba iść do kościoła? Odpowiedź na to pytanie może Was zaskoczyć!
Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest świętem państwowym. Tego dnia w całej Polsce odbywają się msze święte sprawowane w intencji ojczyzny, w których udział biorą przedstawiciele władz kraju. Podkreślamy jednak, że jest to święto państwowe, a nie kościelne. Oznacza to, że wierni nie są w żaden sposób zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej.