Święto Trzech Króli. Ponad 900 przemarszów
Tradycyjnie 6 stycznia, w Święto Trzech Króli (inaczej uroczystość Objawienia Pańskiego) zaroiło się od orszaków, które zapełniły ulice polskich miast i miasteczek. Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli brzmiało „Kłaniajcie się królowie!”. - W tym roku, nawiązując do 1000-lecia koronacji księcia Bolesława Chrobrego na króla Polski, chcemy zwrócić uwagę, że prawdziwy król na tej ziemi potrafi pokłonić się Najwyższemu Królowi, który leży w stajence – powiedział Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli.
Pod jej auspicjami zaplanowano 905 przemarszów głównie w Polsce, ale także poza granicami. Dla uczestników orszaków przygotowano 600 tys. koron i 170 tys. śpiewników z kolędami. - Tylko w Warszawie planujemy rozdać 80 tys. koron i 30 tys. śpiewników – dodał Giertych.
Orszaki Trzech Króli na ulicach miast
W Warszawie orszak wyruszył spod pomnika Kopernika, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. W przemarszu oprócz dwórek i rycerzy uczestniczyły dwa azjatyckie smoki, pluszowe wielbłądy, kolędnicy i pastuszkowie. Na czele orszaku szedł gwiazdor z gwiazdą, za nim kolędnicy z wesołym turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki. W tym roku nie było żywych zwierząt, dlatego królowie wraz ze swoimi dworami poruszali się na specjalnych pojazdach. Po dotarciu na plac Zamkowy, nastąpił pokłon trzech królów i złożenie ewangelicznych darów.
Po oddaniu hołdu małemu Jezusowi obecni na placu zatańczyli poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie do godz. 20. Zagrają m.in. Joszko Broda i Dariusz Malejonek.
W Katowicach Orszak Trzech Króli przeszedł po raz pierwszy z własnym hymnem autorstwa Magdy Anioł i Adama Szewczyka pt. „Katowice w Betlejem”. W ten sposób archidiecezja katowicka chciała uczcić swoje stulecie. Orszak wyruszył po mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Koszutce. Barwny korowód przeszedł do archikatedry, gdzie ok. godz. 14 zaplanowano wspólne kolędowanie.
W Krakowie orszak tradycyjnie był podzielony na trzy pochody - czerwony (europejski) wyruszył ze wzgórza wawelskiego, orszak zielony (azjatycki) z kościoła św. Stanisława Kostki, a orszak niebieski (afrykański) wyruszył z placu Matejki. Wszystkie pochody spotkały się na Rynku Głównym, gdzie od godz. 11 na scenie rozbrzmiewały melodie polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu m.in. Lidii Jazgar, Aleksandry Nykiel, zespołu pod dyrekcją Jana Piwowarczyka.
We Wrocławiu orszak tradycyjnie przeszedł z Ostrowa Tumskiego na Rynek, gdzie w finale zaplanowano występ Arki Noego.
Atrakcjami Orszaku Trzech Króli w Toruniu były hiszpańskie gigantes i słodycze z Półwyspu Iberyjskiego, które przygotował konsul honorowy RP w Pampelunie Angel Tellechea Goyen oraz mobilny carillon „Gdańsk” z Muzeum Gdańska. Po mszy w katedrze św. Janów mieszkańcy i goście spotkali się przy pomniku Mikołaja Kopernika skąd wyruszy pochód ulicą Szeroką w stronę Rynku Nowomiejskiego.
W Łodzi ze względu na remont w parafii pw. Zesłania Ducha Św. przy Placu Wolności orszak wyszedł z dominikańskiej parafii pw. Podwyższenia Św. Krzyża przy ul. Sienkiewicza. W trakcie drogi do żywej szopki uczestnicy Orszaku Trzech Króli wzięli udział w interaktywnych jasełkach odegranych w różnych punktach ulicy Piotrkowskiej przez grupę kilkuset aktorów amatorów.