Choć Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, defilada z okazji stulecia odzyskania niepodległości odbędzie się 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, które w tym roku przypada w środę.
>>> Był jedynym czarnoskórym uczestnikiem Powstania. Znaleziono jego grób
Defilada wojskowa 2018 w Warszawie - uczestnicy
Jak piszą organizatorzy, w defiladzie planuje się udział ok. 3,5 tysiąca osób oraz 500 koni. Podczas tego historycznego wydarzenia zobaczymy pododdziały piesze i konne, artylerię oraz pojazdy. W defiladzie weźmie udział pięć kolumn rekonstruktorów: od epoki wczesnego średniowiecza, przez średniowiecze, wiek XVII, XVIII i XIX, a także wiek XX. Będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. grupy, które będą reprezentować husarię, Legiony Polskie i Armię Krajową.
Wielka Defilada Niepodległości ma być jedną z największych, jakie organizowano. Z tej okazji oprócz prezentacji wojsk naziemnych i udziału wielu grup rekonstruktorów, zobaczymy także defiladę lotniczą! Na warszawskim niebie zobaczymy ponad 100 samolotów i śmigłowców, w tym samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550, SW-4 Puszczyk i W-3.
Defilada wojskowa 2018 w Warszawie - trasa, godzina przejazdu
Choć do tej pory defilada przechodziła Alejami Ujazdowskimi, w tym roku to się zmieni. Wielka Defilada Niepodległości po raz pierwszy przejdzie... Wisłostradą! Uczestnicy zgrupują się na odcinku od ul. Krasińskiego do Mostu Gdańskiego, a oficjalny przemarsz zacznie się przy ul. Sanguszki o godzinie 13. Przejazd zakończy się przy ul. Karowej.
Święto Wojska Polskiego 2018 w Warszawie - program
Święto Wojska Polskiego to nie tylko defilada. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) odbędzie się msza za ojczyznę, która zacznie się o godzinie 9. Oprócz tego, o godzinie 10 pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty, a o godzinie 12 na Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się honorowa zmiana warty.
Święto Wojska Polskiego - co to za święto?
Święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, albo Święto Wojska Polskiego, jest obchodzone 15 sierpnia. Ta data odnosi się do słynnej Bitwy Warszawskiej, którą Polska wygrała w 1920 roku. Obchodzono je już w dwudziestoleciu międzywojennym, nosiło jednak inną nazwę - Dzień Żołnierza. W 1947 roku zaniechano jednak uroczystości, które powróciły dopiero w 1992 roku.