Sylwester 2021/2022 to noc, na którą niektórzy czekają cały rok. I chociaż władze Warszawy zrezygnowały z hucznego witania Nowego Roku, to nie brakuje chętnych do strzelania petardami i fajerwerkami na własną rękę.
Noc sylwestrowa to radosny czas dla ludzi, ale trudny czas dla zwierząt, zarówno tych domowych, jak i wolno żyjących. Huk związany z puszczaniem fajerwerków i petard, jest dla nich bardzo negatywnym bodźcem. Zwierzęta utożsamiają go bowiem z prawdziwym zagrożeniem, dlatego są niespokojne, uciekają i chowają się. U niektórych bardzo silny huk może być odczuwany nawet jako ból!
W noc sylwestrową na pomoc tym zwierzętom, które uciekły, zagubiły się bądź uległy wypadkowi wyruszą załogi Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu Specjalistycznej Jednostki Ratownictwa Weterynaryjnego.
Gdzie i jak zgłaszać zaginięcie zwierzaka w sylwestra?
W sylwestrową noc do dyspozycji będą dwa numery telefonów: 666 333 525, pod którym przez całą noc będą dyżurować pracownicy ze Specjalistycznej Jednostki Ratownictwa Weterynaryjnego, a także 986, czyli numer Eko-Patrolu Straży Miejskiej.
W zgłoszeniu należy dokładnie przedstawić zaistniałą sytuację, podając jak najwięcej szczegółowych danych, takich jak: województwo, powiat, gmina, miasto, nazwa ulicy, na której miało miejsce zdarzenie, numer najbliższego budynku, lub opisać miejsce w sposób umożliwiający szybkie jego zlokalizowanie. Trzeba też podać swoje dane, aby ratownicy mogli skontaktować się ze zgłaszającym w przypadku takiej konieczności.
Gdy zgłoszenie zostanie przyjęte, na miejsce wysyłana zostanie załoga interwencyjna, która zaopiekuje się zwierzęciem i udzieli pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Jeśli zwierzę ma czipa, właściciel zostanie poinformowany o znalezieniu. W przypadku braku czipa patrol odwiezie pupila do schroniska.
"Korzystaj z naszej pomocy odpowiedzialnie! Gdy wpływa do nas zgłoszenie, które jest żartem, w tym samym czasie ktoś naprawdę może potrzebować pomocy" - apeluje Specjalistyczna Jednostka Ratownictwa Weterynaryjnego.