Szczątki prof. Jana Łukasiewicza powróciły do Ojczyzny. Były minister spocznie na Starych Powązkach

i

Autor: uw.edu.pl, Niezapomniani/FACEBOOK Szczątki prof. Jana Łukasiewicza powróciły do Ojczyzny. Były minister spocznie na Starych Powązkach

Uroczystości w Warszawie

Szczątki prof. Jana Łukasiewicza powróciły do Ojczyzny. Były minister spocznie na Starych Powązkach

2022-11-22 9:25

We wtorek, 22 listopada, odbędzie się pogrzeb prof. Jana Łukasiewicza – wybitnego naukowca, ministra w rządzie Ignacego Paderewskiego oraz rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Jego szczątki po 66 latach od śmierci powróciły z Irlandii do Polski. Prof. Jan Łukasiewicz spocznie w grobie na Starych Powązkach.

Pogrzeb prof. Jana Łukasiewicza

To kolejna w tym miesiącu ważna uroczystość pogrzebowa w Warszawie. Zaledwie dwa tygodnie temu, 12 listopada, w Mauzoleum Prezydentów RP w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie pochowano szczątki trzech prezydentów II RP na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

We wtorek, 22 listopada, na Starych Powązkach spocznie prof. Jana Łukasiewicza, minister w rządzie Ignacego Paderewskiego. Jego szczątki po 66 latach ekshumowano i sprowadzono z Irlandii do Polski.

Uroczystości pogrzebowe z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza rozpoczną się Mszą świętą żałobną o godz. 13 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Po niej odbędzie się odprowadzenie prochów zmarłego do Alei Zasłużonych i złożenie ich w grobie.

Częścią obchodów upamiętniających prof. Łukasiewicza będzie wernisaż wystawy, której głównym bohaterem jest były rektor UW "Jan Łukasiewicz 1878-1956. Filozof, logik i polityk. Człowiek twórczej myśli, ścisłego języka i pożytecznego działania". Wystawa została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Kim był prof. Jan Łukasiewicz?

Prof. Jan Łukasiewicz urodził się 21 grudnia 1878 roku we Lwowie. Był wybitnym naukowcem, naukowca, ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie Ignacego Paderewskiego, dwukrotnym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, a w czasie II wojny światowej wykładał na tajnym uniwersytecie.

Jego najsłynniejszym osiągnięciem było sformułowanie zasad logiki wielowartościowej, której zasady stosowane są do dziś.

Od 1944 roku prof. Jan Łukasiewicz przebywał na emigracji. Zmarł 13 lutego 1956 roku w Dublinie i pochowano go na tamtejszym cmentarzu Mount Jerome. Napis na jego grobie głosi „Daleko od kochanego Lwowa i Polski”.

Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego doczesne szczątki prof. Jana Łukasiewicza zostały sprowadzone do kraju. Uroczystości pogrzebowe zaplanowane na 22 listopada organizowane są przez Fundację Armenian Foundation. Współorganizatorem jest Uniwersytet Warszawski. Zadanie finansowane jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają