Szczyt zachorowalności na grypę w Warszawie

i

Autor: Pixabay.com/Katrin_S Szczyt zachorowalności na grypę w Warszawie

Szczyt zachorowań na grypę w Warszawie. Prawie 13 tys. przypadków w 2 tygodnie!

2018-02-20 10:21

Jak podaje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, w okresie 1–15 lutego 2018 roku na terenie województwa mazowieckiego zgłoszono i zarejestrowano 82 447 przypadków zachorowań na grypę, w tym w stolicy zapadło na nią 12 916 osób. Hospitalizowano 230 z nich.

Są to informacje zebrane na podstawie meldunków epidemiologicznych z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przedstawiających dane ze sprawozdań z przychodni i ośrodków zdrowia. Na całym Mazowszu w okresie od 1 października 2017 do 15 lutego 2018 r. odnotowano w sumie 487 198 przypadków zachorowań.

Pacjenci zgłaszający się do szpitali i przychodni najczęściej mają zapalenie oskrzeli lub infekcje dróg oddechowych. Narzekają także na bóle mięśni i wysoką gorączkę, do 40 stopni Celsjusza. Zauważalny jest wzrost zachorowań wśród ludzi spoza grup podwyższonego ryzyka, którzy do tej pory zapadali na grypę rzadziej. Do lekarzy trafia wielu pacjentów w wieku 20-50 lat, którzy mają ciężki przebieg grypopodobnych infekcji wirusowych. Mimo podawania nawet wielu leków pacjenci borykają się z ciężkimi powikłaniami typu zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, długotrwały kaszel.

Trwa szczyt zachorowań, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku. Inspektorat Sanitarny zaleca, by regularnie wietrzyć pomieszczenia, omijać duże skupiska ludzi oraz dokładnie myć ręce.

Czym się różni przeziębienie od grypy?

W większości przypadków zarówno w przeziębieniu, jak i w grypie rozwój choroby jest szybki. Średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy - w obu chorobach objawy trwają około 2-4 dni, przy czym w przy przeziębieniu choroba najczęściej trwa około tygodnia, a w przypadku grypy ok. 1-2 tygodni. Sam przebieg choroby w przeziębieniu jest łagodny i dominują objawy miejscowe infekcji górnych dróg oddechowych, natomiast w grypie przebieg może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wybijają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu, takie jak: wysoka gorączka, intensywny ból głowy, ból mięśni i stawów o dużym nasileniu, uczucie wyczerpania.

CZYTAJ TEŻ: Epidemia żółtaczki w Warszawie? [AUDIO]

CZYTAJ TEŻ: Padł rekord zachorowań na grypę. Będzie 5 milionów przypadków?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki