Na uwagę zasługuje kultowa już szopka w Kościele Przemienienia Pańskiego znajdującego się przy ul. Miodowej. Jest ona najstarszą ruchomą szopką w Warszawie, jej początki sięgają 1948 roku. Odwiedza ją już kolejne pokolenie warszawiaków, ponieważ konstrukcję każdej zimy podziwia 60 tys. osób.
Próbę wyjątkowego sposobu przedstawienia Jezusa podjął Kościół Akademicki św. Anny. Twórcy ułożyli Jezusa na sianku, na którym leży także monitor komputera, telefon, odkurzacz oraz inne podobne przedmioty. Szopka ma najpewniej symbolizować wybór, jaki stawiamy sobie każdego dnia. Jedni z nas sięgną do Jezusa poprzez wiarę, inni po elektronikę.
Kościół Świętego Krzyża może się z kolei pochwalić bardzo klasyczną szopką z pięknie wyrzeźbionymi postaciami i zwierzętami. Instalacja jest niezwykle bogata, ponieważ oprócz samych rzeźb posiada również dużą ilość zdobień.
Najbardziej ascetyczną i minimalistyczną szopką może się pochwalić Katedra św. Jana. Tam, Jezus na sianku leży samotnie pośród wielkich, czarnych, marmurowych ścian. Dzieciątko jest oświecone bardzo jasnym, punktowym światłem, co dodaje mu niewątpliwej boskości.