Sztuczna inteligencja i Metaversum to już nieodległa przyszłość. Czy powinniśmy się ich bać?

i

Autor: SE.pl Sztuczna inteligencja i Metaversum to już nieodległa przyszłość. Czy powinniśmy się ich bać?

Czy mamy powody do obaw?

Sztuczna inteligencja i Metaversum to już nieodległa przyszłość. Czy powinniśmy się ich bać?

2023-04-18 14:14

Sztuczna inteligencja, Czat GPT, Metaversum, avatary - to pojęcia, które dla wielu są zupełnie niezrozumiałe. To zupełna nowość, która wielkimi krokami wkracza w nasze codzienne życie, podobnie jak to miało miejsce z Internetem, mediami społecznościowymi, zakupami w sieci i innymi nowinkami technicznymi, które z biegiem czasu stają się codziennością. Czy powinniśmy obawiać się sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości, która coraz bardziej łączy się z tą "prawdziwą", którą mamy na wyciągnięcie ręki?

Wirtualny świat jest nam bliższy, niż może to się wydawać. Nowości technologiczne towarzyszą nam w wielu dziedzinach, które są nam już dobrze znane. To m.in. media społecznościowe, gry komputerowe, szeroko pojęta rozrywka, zakupy w Internecie czy bankowość internetowa. Czasem nie jesteśmy nawet świadomi tego, że to co nawet jeszcze kilka miesięcy temu było "nowe", obecnie jest już "powszechne" i już poruszamy się w wirtualnym świecie, w którym działa sztuczna inteligencja.

- Mówiąc o metaświatach, musimy zastanowić się nad formą, w jakiej my chcemy w tej przestrzeni uczestniczyć - mówi Mariusz Orzechowski z Sharp NEC Display Solutions. - Czy chcemy zakładać okulary i być w nich w swojej przestrzeni domowej, prywatnej, czy też może chcemy wybrać się do dużych przestrzeni imersyjnych, gdzie będziemy otoczeni poprzez gigantyczne ekrany LEDowe, otoczeni dźwiękiem imersyjnym i w ten sposób będziemy zanurzać się w tej wirtualnej przestrzeni.

Nowoczesne technologie dotyczą również dziedzin, z którymi nie mamy do czynienia w życiu codziennym, m.in. w przemyśle i medycynie. Dzięki ich stałemu rozwojowi wiele rzeczy staje się łatwiejszych, procesy odbywają się szybciej i często bez konieczności zaangażowania człowieka. Z jednej strony to może budzić obawy, m.in. związane z utratą pracy, z drugiej jest ogromnym ułatwieniem.

Jak tłumaczy w programie "Wieczorny Express" Miłosz Horodyski, kulturoznawca i pisarz, Metaversum jest czymś, w czym już od pewnego czasu istniejemy i funkcjonujemy.

- To jest narzędzie - dodaje prof. dr. hab. Andrzej Bednarczyk, który podkreśla, że musimy się nauczyć nim posługiwać, podobnie jak innymi narzędziami.

- Wszystko, co jest jeszcze nierozpoznane, a jest zaawansowane technologicznie, stwarza taki lęk, bo nie wiemy, co to jest - podkreśla Miłosz Horodyski, przypominając podobne obawy, które miały miejsce w czasach, gdy wynaleziono elektryczność czy maszynę parową.

Wszystko więc wskazuje na to, że wszystko to, co obecnie wydaje nam się obce, straszne i nieznane, już wkrótce stanie się codziennością, z którą będziemy musieli się oswoić, której będziemy musieli się nauczyć i w której będziemy musieli żyć.

O tym, jaka czeka nas przyszłość w świecie nowoczesnych technologii, w tym również w "metaświecie" i czy jest on rzeczywiście taki straszny jak może się niektórym wydawać, będziemy mogli przekonać się już w maju, podczas Targów Książki i Mediów Vivelo - wydarzenia, które odbędzie się na największym stadionie w Polsce. To 6 stref tematycznych, 8 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej, setki wystawców i twórców i aż cztery dni spotkań, pokazów, warsztatów.

Targi Książki i Mediów VIVELO odbędą się w dniach 18-21 maja na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Sonda
Czy obawiasz się, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?
Graham Masterton odwiedzi Polscę już w maju podczas Targów Vivelo 2023

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają