Jak co roku organizatorzy ORLEN Warsaw Marathon, wsłuchali się w sugestie biegaczy, po raz kolejny udoskonalając trasę królewskiego dystansu. W tym roku poprowadzić ona będzie przez pięć dzielnic Warszawy – Śródmieście, Mokotów, Ursynów, Wilanów oraz Pragę. Limit czasu w maratonie to 5 godzin i 30 minut od strzału startera, a zawodnicy rozpoczną bieg w wybranej przez siebie podczas rejestracji strefie czasowej.
POWIĘKSZ
Tradycyjnie już biegacze wystartują o godzinie 9:00 spod stadionu PGE Narodowy i skierują się na północ miasta, na most Świętokrzyski, a następnie miną Stare Miasto. To w tych okolicach właśnie zawodnicy będą mieli do pokonania jedyny zauważalny podbieg, znajdujący się w okolicach 5. kilometra trasy, na ulicach Boleść i Mostowa. Długość podbiegu wynosić będzie w tym miejscu ok. 230 metrów, ale pozostała część trasy jest płaska lub prowadzi w dół. Dalej maratończycy pobiegną przez najstarsze i najpiękniejsze miejsca stolicy – Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i dalej przez Plac Trzech Krzyży aż do Alei Ujazdowskich. Tam trasa biegu skręci w al. Szucha, by poprowadzić biegaczy przez ul. Puławską i dalej w kierunku dzielnicy Ursynów. Tu na biegaczy czekać będzie nowość – uczestnicy ORLEN Warsaw Marathon jako pierwsi biegacze będą mieli okazję sprawdzić nawierzchnię nowo otwartych ulic Rosnowskiego i Korbońskiego. Na tym odcinku jeszcze nigdy nie przebiegała trasa żadnego biegu i właśnie tutaj rozpocznie się 1-kilometrowy zbieg, którym uczestnicy przebiegną z dzielnicy Ursynów do Wilanowa. Kolejne kilometry trasy wiodły będą m.in. przez al. Wilanowską, ul. Jana III Sobieskiego i Belwederską, gdzie maratończycy, omijając Łazienki Królewskie, wbiegną w ul. Czerniakowską i Solec. Następnie przebiegną przez Wybrzeże Kościuszkowskie, ponownie przez Most Świętokrzyski i dalej wzdłuż stadionu PGE Narodowy, gdzie od strony al. Zielenieckiej zlokalizowana zostanie meta ORLEN Warsaw Marathon oraz Miasteczko Biegaczy.
– W tegorocznym ORLEN Warsaw Marathon łączymy wysoki poziom sportowy, z unikalnymi walorami widokowymi stolicy. Dlatego w pierwszej części trasy będzie okazja podziwiać piękno Warszawy, m.in. Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście, a w drugiej połowie dystansu, powalczyć o jak najlepszy wynik. Nie ukrywam, że przebiegłem już trasę tegorocznego maratonu i wiem, że będzie sprzyjać utrzymaniu dobrego, szybkiego tempa przez wszystkich startujących, zarówno dla amatorów, jak i zawodowców – mówi Jarosław Żórawski, Rzecznik Prasowy ORLEN Warsaw Marathon.
Zawodnicy niepełnosprawni, poruszający się na wózkach typu Handbike, rozpoczną wyścig o godzinie 8:45, w tym samym miejscu co maratończycy. Pokonają oni dystans półmaratonu i skończą wyścig na Ursynowie.