Na to chorują też ludzie

Tajemnica śmierci ptaków w Warszawie wyjaśniona! Sanepid ujawnia, co to za wirus

Wracamy do tematu padłych ptaków w Warszawie. Przypomnijmy - w lipcu mieszkańcy z zaniepokojeniem zauważyli, że na ulicach stolicy pojawiły się martwe osobniki. Sprawą zajął się Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Najpierw wykluczono ptasią grypę, jednak przyczyna wciąż pozostawała nieznana. Do teraz. Jak wynika z opublikowanego raportu, u ptaków wykryto wirusa Gorączki Zachodniego Nilu. Czy wirus zagraża ludziom?

Martwe ptaki w Warszawie. Sanepid ujawnia przyczynę zgonów

W lipcu informowaliśmy, że w Warszawie zaobserwowano martwe ptaki. Zaniepokojeni mieszkańcy masowo pokazywali zdjęcia trucheł pytając o przyczynę. Dziennikarka "Super Expressu" skontaktowała się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii, który początkowo podejrzewał ptasią grypę (wysoce zjadliwa grypa ptaków, HPAI). Jednak badania wykluczyły tę teorię. Przyczyna wciąż pozostawała zagadką. Aż do teraz...

Jak czytamy we wspólnym komunikacie GLW i GIS, siedem próbek pobranych od ptaków z terenu dzielnic Ochota, Mokotów, Bielany, Praga Płn., Praga Płd., skierowano do badań, rozszerzając ich zakres o badania toksykologiczne w tym metale ciężkie i pestycydy oraz zakażenie wirusem Gorączki Zachodniego Nilu.

- Badania martwych wron siwych w stolicy wykazały obecność wirusa Gorączki Zachodniego Nilu - poinformowano we wspólnym komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak czytamy w opublikowanym raporcie, ryzyko objawowych zakażeń u ludzi jest niskie.

Gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową, odzwierzęcą, która zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. jest chorobą kategorii „E”, co oznacza, że dla tej jednostki chorobowej istnieje obowiązek powiadamiania i sprawozdawczości oraz obowiązek nadzoru.

Od początku 2024 roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano 72 przypadki zakażenia zwierząt wirusemgorączki Zachodniego Nilu. Najwięcej zakażeń dotyczyło terytorium Włoch (33), Hiszpanii (8), Niemiec (8)oraz Austrii (7).

Gorączka Zachodniego Nilu u ludzi. Jakie są objawy?

U większości ludzi (80 proc.) zakażenie wirusem Gorączki Zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy. Objawy występują tylko u ok. 20 proc. zakażonych pacjentów, w tym, u jednej na ok. 150 osób zakażonych, choroba przebiega pod postacią neuroinfekcji z zajęciem centralnego układu nerwowego. Śmiertelność w tej postaci zakażenia wynosi około 10 proc.

Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniem tym wirusem jest eliminacja owadów krwiopijnych ze środowiska oraz zmniejszenie ekspozycji na ukąszenia owadów krwiopijnych w wyniku stosowania indywidualnych środków ochrony. Indywidualne środki ochronne zmniejszające ryzyko ukąszeń przez komary to ubrania osłaniające części ciała narażone na ukąszenia, szczególnie w porze wieczornej, stosowanie mechanicznych barier przeciwko komarom w oknach i drzwiach mieszkań oraz stosowanie preparatów odstraszających komary (repelenty, elektrofumigatory, lampy owadobójcze i inne).

SE: Basia Kurdej-Szatan zaskoczyła na planie "Cudownych lat" szczerym wyznaniem. Czyżby szykowały się życiowe zmiany?
Te ptaki występują w Polsce. Czy umiesz rozpoznać je po zdjęciach? [QUIZ]
Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Ptak przedstawiony na zdjęciu to oczywiście:
Te ptaki występują w Polsce. Czy umiesz rozpoznać je po zdjęciach? [QUIZ]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki