Tajemnice Szpitala Dzieciątka Jezus. Odkryli asfalt, a tu niespodzianka!
Drogowcy rozkopali ul. Sienkiewicza, bo trwają tam prace związane z przebudową centrum miasta. Po usunięciu jezdni okazało się, że pod asfaltem są stare, ceglane fundamenty. Na miejsce ruszyła ekipa archeologów.
Historia tego miejsca zaczęła się w 1732 r. Wtedy ks. Gabriel Badouen założył Dom Podrzutków. Początkowo znajdował się na Krakowskim Przedmieściu. Zajmował się niechcianymi niemowlakami. To tam uruchomiono pierwsze w Warszawie „okno życia”. W bramie budynku znajdował się otwór z korytkiem, które wysuwało się po pociągnięciu sznura. Umieszczano w nim dziecko, a po wsunięciu korytka w bramę rozlegał się dźwięk dzwonka, który był dla personelu znakiem o nowym podopiecznym.
W połowie XVIII wieku przeniesiono siedzibę Domu do nowego kompleksu budynków przy placu Wareckim, obecnie Powstańców Warszawy i połączono go ze Szpitalem Generalnym, nadając obu instytucjom wspólną nazwę – Szpital Generalny Dzieciątka Jezus.
Na jego terenie znajdował się teatr anatomiczny. Było to miejsce do nauki anatomii w rodzaju amfiteatru, pośrodku którego zamiast sceny znajdował się stół do przeprowadzania sekcji zwłok. Obok teatru mieściło się także prosektorium oraz cmentarz, który po zamknięciu w 1797 roku upamiętniono obeliskiem.