Ciekawostki

Tajemniczy blok dla wybranych w Warszawie. Jakie tajemnice kryje PRL-owski budynek na Madalińskiego 55?

2025-02-20 5:12

Blok przy ulicy Madalińskiego 55 w Warszawie to bez wątpienia jeden z tych budynków z okresu PRL-u, który wyróżnia się na tle otaczającej go architektury. Choć na pierwszy rzut oka przysłowiowemu Kowalskiemu może wydawać się, że obiekt jest zwyczajny, to tak naprawdę skrywa niepowtarzalną historię, pełną tajemnic i niedopowiedzeń.

Super Express Google News
Autor:

Spis treści

  1. Architektura w Warszawie. To ikony epoki Gierka
  2. Tajemniczy blok na Madalińskiego 55. O historii i lokatorach wiadomo niewiele

Architektura w Warszawie. To ikony epoki Gierka

Architektura w czasach PRL-u znacznie różniła się od tej, którą znamy dziś. Wówczas była mocno zróżnicowana i niekiedy odzwierciedlała nawet etapy rozwoju ideologicznego naszego kraju. To właśnie wtedy powstawały monumentalne budynki inspirowane radziecką architektutrą - idealnym przykładem może być Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Wówczas popularny był także modernizm powojenny charakteryzujący się wielkimi blokami mieszkalnymi oraz socmodernizm, czyli dominacja wielkiej płyty i taniego budownictwa mieszkaniowego.

Jeśli mówimy o architekturze warszawskiej z okresu PRL-u, nie sposób nie wspomnieć również m.in. o takich budynkach jak blok przy ulicy Koziej 9, o którym więcej pisaliśmy tutaj: Ukryty blok z PRL-u na ulicy Koziej w Warszawie. Niegdyś mogli tam mieszkać tylko "wybrańcy" oraz o budynku zlokalizowanym przy Madalińskiego 55.

Tajemniczy blok na Madalińskiego 55. O historii i lokatorach wiadomo niewiele

Blok mieszkalny przy ulicy Madalińskiego 55 w Warszawie to bardzo interesujący budynek pochodzący z okresu PRL-u. Obiekt został zaprojektowany przez Małgorzatę Handzelewicz-Wacławek na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, sama budowa ruszyła w 1980 roku, a do użytku blok oddano już rok później. Kto zajmował się procesem budowy? Tutaj pojawia się pierwsza tajemnicza kwestia, bowiem nie do końca wiadomo, jakie osoby brały udział w budowie. 

Kto budował? Różnie. Przez budowę przewijały się różne przedsiębiorstwa resortowe, a podobno nawet i więźniowie w ramach odbywania kary. Czy to prawda, nie wiadomo. Tajemniczość inwestycji sprzyjała tworzeniu się legend - informuje portal architektura.muratorplus.pl.

Mieszkania w blokach miały podwyższony standard - najmniejsze mierzyły 47 m², a największe prawie 130 m², bowiem pierwotnie przeznaczone były dla ważnych osób z ministerstwa, lecz dokładna lista pierwszych lokatorów nie jest nam znana. Pewne jest jednak, iż owy obiekt to idealnym przykład PRL-owskiej architektury. Wzniesiony na planie liter "L" ma jedno skrzydło na ulicy Madalińskiego, a drugie na Kwiatowej. Charakterystyczne są także gładkie elewacje uzupełnione naczółkami nad oknami, bowiem przed laty były rzadkością. Mimo upływu lat blok zachował się w dobrym stanie, lecz oczywiście nie obyło się bez remontów i modernizacji. 

Dzięki uprzejmości portalu Architektura Murator przedstawiamy poniżej fotografie bloku na Madalińskiego 55 i Kwiatowej 11.

Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd

W PRL-u była dumą Warszawy. Kultowa restauracja popada w coraz większą ruinę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki