Według pierwotnych planów muzeum na terenie dawnego aresztu śledczego miało być już w tym roku gotowe. Ma jednak spore opóźnienie. Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych urzędnicy pokazali na razie na wizualizacjach jak będą wyglądały wnętrza tej nowej historycznej placówki na mapie Warszawy. Znajdą się tam cztery wystawy tematyczne: Żołnierze Wyklęci, Więźniowie Polityczni, Bezpieka i X Pawilon (miejsce pamięci narodowej).
Pierwsza część to opowieść o kulisach walki zbrojnej i działalności w konspiracji zilustrowana zdjęciami bohaterów i m.in. rekonstrukcją ziemianki partyzanckiej. W części o wystawie więźniów politycznych poznamy organizacje antykomunistyczne, usłyszymy audycję radiową czy przeniesiemy się na ulice miast w czasie protestów. Sala Bezpieki będzie zrekonstruowanym pokojem przesłuchań ze świecącą prosto w oczy lampą i przewróconym stołkiem. Twórcy wystawy (pracownia M.O.C. Architekci) chcą tam pokazać twarze komunistycznych oprawców i katów, metody zwalczania opozycji i ich skutki. W X Pawilonie odtworzony zostanie pierwotny wygląd korytarzy, cel i karcerów, w których przebywali m.in. gen. August Fieldorf „Nil” czy rtm. Witold Pilecki.
To będzie jedno z najważniejszych miejsc na muzealnej mapie Polski, pokazujące trudną historię naszego państwa, ale też odwagę i siłę polskiego narodu – przekonuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Prace we wnętrzach mają ruszyć wiosnę przyszłego roku i zakończyć się w 2022 r. Pierwsi zwiedzający wejdą na ekspozycję 2023 roku.