Ciekawe

Tak miało wyglądać metro w Warszawie. Przepych jak w Petersburgu. Dotarliśmy do archiwalnych projektów

2023-09-21 21:17

W latach 50. XX wieku rozpoczęła się budowa metra w Warszawie. Widząc plany można stwierdzić, że miały wtedy powstać dwie stacje -Towarowa i Teatralna. Ich planowany wygląd wielu może zaskoczyć. Archiwalne projekty i opisy z drugiej połowy ubiegłego wieku wprawiają w osłupienie. Ładniejsze niż współczesne?

Pierwsze myśli związane z metrem w Warszawie

Powojenna prasa już w 1945 r. przekazywała informacje na temat wstępnych planów budowy metra Warszawskiego. Ich autorem była pracownia komunikacyjna Biura Odbudowy Stolicy pod kierownictwem inż. Mieczysława Krajewskiego. Tam przygotowywano szkice i plany. Na oficjalne działania ówczesnych władz mieszkańcy musieli czekać do końca 1950 roku, ponieważ dopiero 14 grudnia rząd podjął uchwałę o projektowaniu i budowie warszawskiego metra. W tym celu powstały Biura Projektów Metroprojekt, których dyrektorem został inż. Krajewski.

Pomysł warszawskiego metra zaskakiwał. Konkurs na wnętrza stacji

Tamte plany zakładały, że powstaną trzy połączone ze sobą linie o długości około 36 km. Wstępnie dla połączenia północnej i południowej części Warszawy przyjęto, że będzie osiem stacji, z kolei na odgałęzieniu na Pragę mówiono o dwóch. Dzięki projektom stacji Teatralnej, która miała znajdować się na pl. Teatralnym i Towarowej zlokalizowanej przy ul. Targowej po latach wiemy, jak mogło wyglądać warszawskie metro, gdyby zaczęte nad nim prace zostały skończone.

W 1957 r. zaprzestano jednak budowy i do tego czasu powstał jedynie odcinek doświadczalny na Targówku. Przyczyna porzucenia inwestycji miała być związana z brakiem środków na jej zrealizowanie.

Na ten moment dla dwóch planowanych stacji zorganizowano konkurs architektoniczny. Towarowa miała mieć tematykę wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną, a Teatralna miała zostać poświęcona sztuce. Zwycięzców wyłoniono na początku 1953 roku. W przypadku stacji Teatralnej I nagrodę przyznano pracy nr 16 autorstwa arch. Jana Bogusławskiego, art. malarza Edmunda Czarneckiego, z którymi współpracowała arch. Aniela Bogusławska. Przy stacji Towarowej nie rozstrzygnięto głównego laureata. II nagrodę ex aequo zdobyli zespół prof. ASP w Warszawie Jana Seweryna Sokołowskiego, architektów J. Staniszkisa, J. Kowalskiego i Z. Czarneckiej-Kowalskiej oraz zespół arch. Michała Ptic-Borkowskiego i art. malarza Romana Łukijanowa przy współpracy technicznej architektów: A. Anderszewskiego, A. Przybylskiego, A. Strachockiego, J. Stefaniaka, S. Pawłowskiego i Z. Kossakiewicz.

W poniższej galerii zdjęć prezentujemy wizualizacje i archiwalne projekty metra warszawskiego z lat 50.

Znasz warszawskie metro jak własną kieszeń? Mniej niż 5 punktów to wstyd!
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Ile linii metra znajduje się w Warszawie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają