Rośnie w oczach

Tak się buduje Muzeum Getta Warszawskiego. Za dwa lata nowa placówka historyczna na Woli ma być gotowa

2024-11-18 20:14

Po wielu latach Muzeum Getta Warszawskiego doczeka się siedziby z prawdziwego zdarzenia. Instytucja działa już od 6 lat, ale dopiero za dwa lata będzie mogła w pełni realizować swoją misję krzewienia wiedzy o życiu za murami getta oraz walce i zagładzie polskich Żydów. Muzeum na Woli ma kosztować 323,8 mln zł. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Tak się buduje Muzeum Getta. Za dwa lata ma być gotowa nowa placówka historyczna na Woli

W stolicy powstaje nowa placówka historyczna. W kompleksie dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej trwa wielka budowa. Zabytkowy obiekt stanie się siedzibą powołanej w 2018 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucji.

Budynek szpitala wzniesiono w latach 1876-1878 według projektu Artura Goebla z inicjatywy rodziny Bersohnów. Szpital szczęśliwie uniknął zniszczeń na początku wojny i od listopada 1940 r. znalazł się na terenie południowej części getta warszawskiego. Jego personel niósł pomoc chorym na tyfus plamisty. W Powstaniu Warszawskim udzielano tu pomocy rannym powstańcom Zgrupowania AK Chrobry II. W tym czasie budynek został zniszczony w 60 proc.

Kompleks szpitalny tworzą dwa budynki historyczne: dawnego szpitala dziecięcego oraz laboratorium. – Pomysł lokalizacji wystawy stałej w Szpitalu Bersohnów i Baumanów towarzyszył nam od samego początku. To wyjątkowy świadek historii warszawskich Żydów. Upamiętniamy i ratujemy zabytek – mówił Albert Stankowski, dyrektor MGW. Autorem projektu jest Jerzy Wowczak. Kontrowersje budziło rozebranie części obiektu. – Konserwator zalecał zachowanie oryginalnych elementów. Zalecał, by elewacja obu budynków - gmachu głównego i budynku okulistyki - wróciła do pierwotnego stanu. Dopuścił likwidację wtórnych, powstałych po 1945 roku dobudówek i klatek schodowych – wyjaśnił architekt.

Projekt zakłada ok. 3 400 mkw powierzchni na potrzeby wystawy stałej podzielonej na 9 galerii. Łączna powierzchnia użytkowa Muzeum Getta Warszawskiego to ok. 11 500 m2. W kompleksie muzealnym znajdzie się też Centrum Edukacji, audytorium dla 150 widzów, magazyny zbiorów i przestrzeń dla wystaw czasowych. Prace są już na zaawansowanym etapie. Mają zostać ukończone do końca 2026 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają