Opłaty, które od 1 lipca będą obowiązywać w stolicy, już psują krew mieszkańcom. Wprowadzany cennik ma się nijak do rzeczywistości i wygląda na to, że miasto chce po prostu zedrzeć z mieszkańców. Dlatego mecenas Paweł Szymanek (38 l.) radzi, jak napisać pismo i krok po kroku wystąpić formalnie przeciwko bulwersującej uchwale.
Mecenas nie ma wątpliwości: - Mamy do czynienia ze szkodliwym przepisem. I namawia do działania. Szczególnie że prawo nam na to pozwala. W ustawie o samorządach gminnych z 8 marca 1990 roku w artykule 101 jest jasno napisane: "Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego". Mecenas radzi napisać najpierw pisma do rady Warszawy, która śmieciowy przepis pozwoliła wprowadzić w życie. Szczegóły dotyczące pisma znajdują się w ramce obok.
To jednak dopiero pierwszy krok. Na odpowiedź rada Warszawy ma 60 dni. Jeżeli nie odpowie lub odpowie negatywnie, musimy wejść na drogę sądową. W ciągu następnych 30 dni trzeba napisać pismo do wojewódzkiego sądu administracyjnego, tytułując je "Skarga", ale jego treść powinna zostać taka sama jak w tym do rady miasta. - Jeżeli WSA przyzna nam rację, to znaczy, że wygraliśmy z przepisem, który narusza nasze prawo. Jeżeli nie, to podobne pismo należy wysłać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tytułując je tym razem "Skarga kasacyjna" - wyjaśnia prawnik. Drugie pismo również powinno zostać wysłane najpóźniej 30 dni od ostatniej decyzji WSA.
Tak ma wyglądać pismo do rady miasta Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa
Moim zdaniem uchwała o sygnaturze LI/1497/2013 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności oraz uchwały o sygnaturze LI/1498/2013 w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej naruszają prawo. Według mnie ustalone ceny nie są adekwatne do poziomu usługi. Miasto ma obowiązek do usuwania śmieci, ale nie ma prawa do zarabiania na nich.
Adresy, pod które należy wysyłać pismo:
Rada m.st. Warszawy, sekretariat, pl. Defilad 1, p. XX, pok. 2012, 00-901 Warszawa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, ul. Jasna 2/4 00-013
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, ul. Boduena 2/4 00-011