Varso Tower: Tak wygląda panorama Warszawy, jakiej jeszcze nie widzieliście. Pałac Kultury jest przy niej malutki

i

Autor: Paweł Dąbrowski / Super Express Varso Tower: Tak wygląda panorama Warszawy, jakiej jeszcze nie widzieliście. Pałac Kultury jest przy niej malutki

Niesamowite zdjęcia

Tak wygląda panorama Warszawy z najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej. Niesamowity widok ze szczytu Varso Tower [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-09-14 15:34

Varso Tower, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej jest już gotowy i został oficjalnie otwarty. Szklany kolos zupełnie odmienił centrum Warszawy. Na szczycie powstały też dwa tarasy widokowe, z których roztacza się niesamowita panorama na całą stolicę. Widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Z góry można obserwować między innymi Pałac Kultury i Nauki w całej okazałości oraz najwyższe dotychczas wieżowce w centrum miasta - Mariott, Złotą 44 czy Warsaw Spire.

Kiedy otwarcie Varso Tower? Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej jest już gotowy

Piękny, szklany i błyszczący - tak można na pierwszy rzut oka opisać nowy wieżowiec Varso Tower, którego budowa oficjalnie została zakończona. To najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej, który od kilku miesięcy zdecydowanie góruje nad stolicą. Imponująca budowa u zbiegu ulicy Chmielnej i al. Jana Pawła II wyłoniła się z ziemi na początku 2019 roku. Po dwóch latach budynek osiągnął docelową wysokość 230 metrów do dachu - i to tutaj znajduje się najwyżej położony otwarty taras dla mieszkańców i turystów, z którego można podziwiać niesamowitą panoramę na całą stolicę. 24 metry niżej znajduje się też drugi taras - z 16 drzewami, które stworzyły najwyżej położony ogród w Warszawie.

- Operator tarasów widokowych jest już wybrany. O szczegółach nie możemy na razie mówić, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku ta platforma będzie już otwarta dla odwiedzających - mówił Marcin Chruśliński, development manager projektu. 

Na taras widokowy prowadzą windy, które wjeżdżają z prędkością 8 metrów na sekundę i rozciąga się z nich widok na zachodnią panoramę Warszawy. Przesiadając się z nich na pierwszym tarasie - na wysokości 205 metrów - do drugiej, przeszklonej windy, która będzie prowadziła pod samą iglicę na taras widokowy na wysokości 230 metrów będziemy widzieli centrum miasta oraz Wisłę. - Wjazd na platformę widokową też będzie swego rodzaju przeżyciem - opowiadał Chruśliński. 

Oprócz otwartego tarasu widokowego na wysokości 205 metrów będzie restauracja z niesamowitym widokiem na niemal całą stolicę. 

Varso Tower już gotowe. Czy można do niego wejść? 

Przestrzeń na parterze Varso Tower będzie dostępna dla każdego mieszkańca Warszawy oraz dla turystów. W środku znajduje się gigantyczne lobby, w którym zasadzono kilka drzew. Znajduje się tu również mozaika złożona z około 1800 kafli ceramicznych, które zostały wykonany przez lokalną artystkę. Projektantowi zależało, by tą nietypową instalacją nawiązać do stołecznych tradycji. W kompleksie Varso Place znajduje się też sześciopiętrowy hotel, bardzo duży klub fitness i siłownia. Z kolei pierwszymi najemcami Varso Tower zostali m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz dwie kancelarie prawne. 

W środku powstają kolejne sklepy, kawiarnie oraz punkty usługowe.

- Bardzo nam zależało na tym, żeby stworzyć budynek przyjazny dla miasta, mieszkańców i przechodniów - mówi nam Marcin Chruśliński.

Budowa Varso Place i Varso Tower była największym tego typu przedsięwzięciem w Warszawie, ale i w całej Polsce. - Między innymi ze względu na lokalizację czy konieczność planowania budowy w taki sposób, żeby nie wpływała ona na sąsiedni tunel kolejowy czy inne warunki - relacjonował Maciej Olczyk, odpowiedzialny za realizację budowy kompleksu Varso Place. Co ciekawe, w ramach inwestycji przygotowano przejście do Dworca Centralnego. Będzie ono mogło zostać otwarte po przebudowie linii średnicowej. 

Niesamowita panorama na Warszawę. Tak wygląda widok z tarasu widokowego w Varso Tower

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają