Restrykcji nie było

Tak wyglądała żałoba narodowa w Warszawie. Ludzie na spacerach i lodach

2025-04-27 9:14

Wokół wprowadzania w Polsce żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka toczyły się burzliwe dyskusje, ale jak się okazało, rozporządzenie w praktyce niewiele zmieniło. "Żadnych zakazów, nakazów, restrykcji ani sankcji wobec obywateli i ich aktywności tego dnia" - podkreślał premier Donald Tusk. Imprezy można było odwoływać, ale nie obowiązkowo. I faktycznie, na ulicach nie było widać, by coś się zmieniło. Warszawiacy tłumnie po prostu korzystali ze słonecznej soboty.

Żałoba narodowa nie wpłynęła na życie Polaków. Na ulicach toczyło się zwyczajne weekendowe życie, imprezy odwoływano rzadko

Po śmierci papieża Franciszka prezydent zadecydował o wprowadzeniu w Polsce żałoby narodowej. Obowiązuje ona dziś, 26 kwietnia, w dniu pogrzebu głowy Kościoła, a właściwie od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę. Wokół decyzji prezydenta rozpętała się burzliwa momentami dyskusja. Niektórzy argumentowali, że to przesada, aktorka Joanna Szczepkowska pisała: "To sprzeczne z konstytucją". Ale w praktyce ogłoszenie żałoby nic nie zmieniło w życiu Polaków. "W związku z ogłoszoną na sobotę przez Prezydenta PR żałobą narodową rząd nie wprowadził żadnych zakazów, nakazów, restrykcji ani sankcji wobec obywateli i ich aktywności tego dnia" - informował dziś premier Donald Tusk. Zaplanowane wcześniej imprezy też można było odwołać, ale nie obowiązkowo i w rezultacie większość wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych odbyła się normalnie. Także na zdjęciach zrobionych dziś w Warszawie widać, że żałoba narodowa nie wpłynęła na życie miasta. Warszawiacy tłumnie korzystali ze słonecznego dnia, spacerując, jedząc lody i gofry. Jedną z nielicznych przełożonych imprez są obchody Tysiąclecie Korony Polskiej z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Zostały przesunięte z soboty na niedzielę.

Sensacyjna wizja jasnowidza Jackowskiego. Młody papież zniesie celibat?! Kościół czeka rewolucja SE

Papież Franciszek nie żyje. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia

Papież Franciszek nie żyje - te tragiczne doniesienia obiegły świat w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia. Ojciec Święty odszedł rano, choć jeszcze poprzedniego dnia błogosławił wiernych z balkonu Bazyliki Świętego Piotra. Jak ujawnił Watykan, przyczyną śmierci Ojca Świętego były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Papież został pochowany 26 kwietnia, w sobotę, konklawe odbędzie się między 5 a 10 maja. Udział w pogrzebie wzięło niemal 170 delegacji, przybyli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron.

Super Express Google News
Sonda
Czy prezydent postąpił słusznie ogłaszając żałobę po śmierci papieża?
Debata WSZYSCY KANDYDACI

i

Autor: SE
QUIZ. Kraków czy Warszawa? Wiesz, o którym mieście mowa?
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Jedna z legend o tym mieście jest związana z Wisłą. Jej bohaterka jest symbolem miejscowości. Mowa o...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki