Targi Książki w Warszawie

i

Autor: PAP/Mateusz Marek

Targi Książki. Nagrody dla Instytutu Polonika za najlepsze publikacje naukowe

2022-05-27 18:37

Kto dziś czyta książki? Z pewnością – studenci. Bo muszą lub chcą. Albo i muszą, i chcą. Kryzys wydawniczy w nieco mniejszym stopniu dotknął, niż inne, wydawnictwa naukowe i akademickie. W Warszawie Targom Książki towarzyszą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2022. W 15. edycji konkursu na najlepszą książkę akademicką Instytut Polonika został wyróżniony podwójnie! Do konkursu zgłoszono 118 publikacji z 39 wydawnictw.

Kapituła Nagrody wyróżniła dwie publikacje Instytutu: „Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832”, autorstwa prof. Marii Kałamajskej-Saeed oraz „Bronisław Piłsudski. Dzienniki 1882-1885”, w opracowaniu dr hab. Jolanty Żyndul. – Pierwsza z nagrodzonych, to książka wydana w formie starannie opracowanego katalogu rysunków pochodzących z archiwów wileńskich, petersburskich, moskiewskich, grodzieńskich, przedstawiających ponad 200 zespołów klasztornych. Do dziś w formie nieprzekształconej zachowało się jedynie około 10 procent takich obiektów z terenów dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej, które padły ofiarą restrykcji rosyjskich po upadku powstania listopadowego – poinformowała SE Lukrecja Jaszewska, rzecznik Instytutu. Druga to wileński dziennik Bronisława (1866 – 1917), brata Józefa, z czasów gimnazjalnych (1882‒1885). Dorosły Bronisław był zaangażowany w zamach na cara Aleksandra III (w 1887 r.), za co został skazany na śmierć, a potem ten wyrok zamieniono mu na zesłanie. – W opracowaniu poznajemy życie rodzinne młodzieńca w świetle relacji z bliższymi i dalszymi członkami rodziny. Codzienne, barwne wpisy diariusza są bardzo osobiste – dodaje Lukrecja Jaszewska.

Książki z USA w darze dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach

– Choć produkcja pozycji wydawniczych nierzadko trwa u nas znacznie dłużej niż przeciętny proces wydawniczy, celujemy w jakość, a nie szybkość wydania książek. W pierwszej kolejności zawsze cieszy nas uznanie Czytelników. Sukces jest jeszcze większy, jak pozyskujemy uznanie wyspecjalizowanej kapituły oceniającej wszystkie walory naukowe książek. Przyznane dziś naszej 2,5-letniej serii naukowej „Studia i materiały” wyróżnienia plasują nas na samym szczycie rankingu wydawnictw, od dekad zajmujących na rynku wydawniczym czołowe pozycje. To dla nas nie lada osiągnięcie – podkreśla ze satysfakcją dr Olga Kucharczyk, kierująca w Instytucie Polonika „Programem Strategicznego BADANIA”, w ramach którego wydawana są publikacje serii „Studia i materiały”

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika , bo taka jest jego pełna nazwa, jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury, powołaną w 2017 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Targi Książki (26-29 maja 2022 r. – na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki) to największe w Polsce „wydarzenie literackie”. Wystawia się na nich ponad 500 wystawców z 13 krajów. Miłośnicy wszelakiej literatury mogą spotkać się, twarzą w twarz, z 800 twórcami. Warto skorzystać z tej możliwości, tym bardziej – to godne jest pochwały – wstęp na Targi jest bezpłatny.

Sonda
Ile książek przeczytałeś w czasie pandemii?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają