Niewielki, z sympatycznym pyszczkiem, ale kiedy wyczuwa niebezpieczeństwo zwija się w kłująca kulkę. Tak, to właśnie jest jeż. Niezwykle pożyteczny ssak żywiący się owadami, larwami i różnymi niewielkimi szkodnikami. Przystosował się do życia w mieście: można go spotkać w parkach, ogrodach, na trawnikach między blokami.
Na Targówku od kilku lat prowadzony jest spis jeży. To inicjatywa Roberta Golińskiego, który te zwierzaki darzy wielką sympatią. I ma świadomość, że nie jest im łatwo. - Budowy, np. ostatnio budowa metra, ruch, zajmowanie kolejnych terenów, a także powszechne teraz sprzątanie liści, nie ułatwia im życia. To sprawia, że jeże przemieszczają się: znikają z niektórych terenów, pojawiają gdzie indziej - tłumaczy.
Jasnowidz z Człuchowa miał koszmarną wizję dotyczącą Warszawy, która już się sprawdza!
Dlatego wiosna i jesienią na forach internetowych Targówka ogłasza spis jeży. - Jeśli na drodze do pracy/sklepu/apteki spotkasz na Targówku jeża, wpisz w komentarzu najbliższy temu miejscu adres. Pomoże to nam w oszacowaniu populacji i pomocy jeżom w wiosennym przebudzeniu. Wspólnie tworzymy interaktywną mapę jeży - pisze pan Robert.
Pan Robert próbował też przekonać urzędników z Targówka, aby w ramach budżetu obywatelskiego dofinansowali budki albo schronienia, gdzie jeże mogłyby bezpiecznie przezimować - bezskutecznie. Jednak się nie poddaje.
Na razie przygotował opracowanie zebranych materiałów: Dzięki informacjom zebranym od Państwa w Powszechnym Spisie Jeży z Targówka przygotowałem amatorskie opracowanie o stanie jeży w naszej dzielnicy. Opracowanie będzie niedługo rozszerzone o informacje jakie przekazujecie Państwo o spotykanych jeżach, za co serdecznie dziękuję. Poniżej link do pełnego dokumentu opracowania: https://drive.google.com/open?id=1wTiuQX9WLjRtQlxQYS8JUDNKDgKIkblS - napisał kilka dni temu.
W warszawskim ZOO zmarła panda Ilva - wiadomo dlaczego!
W naszej świadomości i kulturze jest obecny od starożytności i budzi powszechną sympatię: jeż z jabłkiem na kolcach - pamiętacie? Jednak, co zaskakujące, naukowcy znają go o wiele słabiej niż np. kreta, wiewiórkę czy mysz. Wciąż jest bardzo dużo niewiadomych dotyczacych jeży: ich życia, zwyczajów, ba - nawet liczby gatunków! Tymczasem populacja jeży wyraźnie się zmniejsza. Dlatego warto być czujnym i wypatrywać tych sympatycznych, kolczastych ssaków. A potem koniecznie o nich poinformować!
Na szczycie Pałacu Kultury wykluły się trzy pisklaki sokoła wędrownego! Zajrzyj do ich gniazda!
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj