Tata zgubił 5-letniego synka na cmentarzu. Wystarczyła chwila nieuwagi

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express Tata zgubił 5-letniego synka na cmentarzu. "Wystarczyła chwila nieuwagi"

Akcja policji

Tata zgubił 5-letniego synka na cmentarzu. "Wystarczyła chwila nieuwagi"

2023-11-05 8:19

Tylko na chwilę spuścił z oczu 5-letniego synka. To wystarczyło, aby dziecko zgubiło się na cmentarzu w dniu uroczystości Wszystkich Świętych. - Chłopiec był przestraszony, nie był w stanie powiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka - informuje asp. Magda Zarembska z KPP w Ciechanowie.

1 listopada na cmentarzach notujemy tłumy odwiedzających groby członków rodziny i przyjaciół. Nie inaczej było w Ciechanowie (województwo mazowieckie). Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nadzorujący ruch w rejonie cmentarza zostali powiadomieni przez mieszkańca powiatu ciechanowskiego o zapłakanym chłopcu przebywającym bez opieki dorosłych. - 5-latek powiedział, że się zgubił. Chłopiec był przestraszony, nie był w stanie powiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka - informuje asp. Magda Zarembska z KPP w Ciechanowie. Chłopczyk trafił pod opiekę funkcjonariuszy, którzy powiadomili o sytuacji swoich kolegów i koleżanki.

Ciechanów: Tata zgubił synka na cmentarzu we Wszystkich Świętych

- Po kilku minutach do innego patrolu ciechanowskiej drogówki, z prośbą o pomoc w odnalezieniu zagubionego syna, zgłosił się mieszkaniec powiatu wołomińskiego. Dzięki reakcji świadka i szybkim działaniom policjantów chłopiec już po chwili wrócił pod opiekę swojego taty - informuje policjantka z Ciechanowa.

Funkcjonariusze apelują, aby w miejscach zatłoczonych zachować koncentrację i nie zostawiać dzieci nawet na chwilę bez opieki. Warto zaopatrzyć pociechy w kolorową odzież i elementy odblaskowe. Dziecko, które się zgubiło, powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu)

- Nauczmy dzieci jego podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imiona i nazwiska rodziców. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbajmy o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. Gdy dziecko się zagubi, nie traćmy czasu na szukanie go na własną rękę. Natychmiast poinformujmy policję - apeluje asp. Zarembska.

- Najważniejsza zasada, to nie szukać „po cichu”. Warto zastosować technikę, która zaangażuje w poszukiwania więcej osób, dlatego należy zamiast imienia wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: "szukam chłopca: 4 lata, blond włosy, czerwona bluzka, zielone spodenki". Metoda działa skutecznie, bowiem więcej osób szuka konkretnego dziecka, a jeżeli ktoś chciałby je skrzywdzić, to jest szansa, że zrezygnuje ze swoich zamiarów - podsumowuje policjantka z Ciechanowa.

QUIZ PRL. Wszystkich Świętych w PRL - cmentarne mody, nagrobki, kwiaty i znicze
Pytanie 1 z 10
Najczęstszy materiał na nagrobki stosowany w PRL:
Cmentarz Gorzów
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają