"Godzina dla Ziemi" to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na niebezpiecznie zmieniający się klimat. Już od 14 lat punktualnie o godz. 20:30 w każdą ostatnią sobotę marca w miastach na całym świecie gasną światła. I chociaż jest to tylko symboliczny gest, to ma on promować wśród społeczeństwa postawy pro-ekologiczne i pomagać w wykształceniu trwałych nawyków, które pozytywnie wpłyną zarówno na klimat, jak i domowy budżet.
NIE PRZEGAP: To już wojna! Rządowy komisarz w szpitalu Południowym! Trzaskowski poruszony reaguje ze szpitala. Ostra riposta prezydenta Warszawy: to szczyt bezczelności!
Jak co roku w akcję włączyła się również Warszawa. Już od środy na budynku Pałacu Kultury i Nauki mieszkańcy stolicy mogą podziwiać niezwykłą iluminację. Projekcja przedstawia srebrnego dorsza lub piękną muszlę na szmaragdowym tle, które wywołują wspomnienia wakacyjnych chwil z urlopu nad Bałtykiem.
O co chodzi? Przede wszystkim o zwrócenie uwagi na ochronę ekosystemu Bałtyku i wspólne działania w celu jego ratowania. To właśnie dla Bałtyku 27 marca zgaszone zostaną światła w polskich miastach. - W tym roku akcję Godzina dla Ziemi w Polsce poświęcamy ochronie Bałtyku i zwiększeniu świadomości na temat jego zagrożeń. Nie zdajemy sobie sprawy z bardzo złego stanu środowiska naturalnego morza. Tymczasem na naszych oczach odgrywa się walka jego mieszkańców o przetrwanie - tłumaczy WWF Polska na stronie facebookowego wydarzenia "Godzina dla Ziemi WWF 2021. Zgaś światło dla Bałtyku".
"Obecnie do największych problemów z jakimi mierzy się Morze Bałtyckie należą:
- brak zrównoważonego rybołówstwa
- martwe strefy - przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu
- sieci widmo - zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią
- niefunkcjonalne morskie obszary chronione
- nadal mają miejsce nielegalne połowy ryb na Morzu Bałtyckim oraz stosowane są praktyki połowowe o negatywnym wpływie na środowisko przyrodnicze Bałtyku, w tym na gatunki chronione i zagrożone (np. ptaki i ssaki morskie)" - tłumaczy organizacja.
Punktualnie o godz. 20:30 światła zgasną w również w Warszawie. Które miejsca w stolicy na 60 minut znikną w egipskich ciemnościach?
W sobotę wieczorem wyłączone zostaną:
- Most Śląsko-Dąbrowski
- oświetlenie elewacji Pałacu Kultury i Nauki
- iluminacja murów obronnych Starego Miasta oraz Katedry Jana Chrzciciela i Kościoła Jezuitów (ul. Świętojańska)
- zabytkowa wieża ciśnień oraz stacja ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym na terenie Stacji Uzdatniania Wody "Filtry" przy ul. Koszykowej 81
- „Gruba Kaśka”, czyli największa w Europie studnia infiltracyjna usytuowana w nurcie Wisły
- oświetlenie drogowe na terenie oczyszczalni ścieków "Czajka"
- zewnętrzne oświetlenie budynków technologicznych na terenie zakładów "Południe", "Dębe" i "Pruszków"
- oświetlenie Urzędu Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15
- Dom Kultury "Rembertów"
- Dom Kultury "Wygoda" w Rembertowie
- oświetlenie dziedzińca i podcieni oraz neonu na budynku Urzędu Dzielnicy Wola przy al. "Solidarności" 90
- oświetlenie zewnętrzne Urzędu Dzielnicy Białołęka, napisy informacyjne oraz stojący napis "I Love Białołęka"
Każdy może również sam w swoim mieszkaniu solidarnie wyłączyć światło w "Godzinę dla Ziemi". Na stronie WWF Polska dostępna jest również do Premiera RP wzywającą do natychmiastowego działania. Znajdziecie ją również tutaj.