Warto wiedzieć

Te pary nie będą mogły wziąć ślubu. Wielka miłość nie wystarczy, by pokonać te przeszkody

2024-04-12 12:35

Bez względu na to czy para decyduje się na ślub, bo bardzo mocno się kocha, czy po prostu tak podpowiada zdrowy rozsądek, warto mieć na uwadze, że nie zawsze jest to proste. Czasami nie wystarczy pójść do księdza czy Urzędu Stanu Cywilnego, a zawarcie związku małżeńskiego staje pod wielkim znakiem zapytania. Ba! Zdarza się, że para w ogóle nie może wziąć ślubu! Jest bowiem kilka niezwykle ważnych przesłanek, które wykluczają możliwość zawarcia związku małżeńskiego. By pokonać te przeszkody nawet wielka miłość nie wystarczy.

Śluby w Polsce

Ślub, czyli uroczystość zawarcia związku małżeńskiego to wyjątkowa chwila w życiu każdej pary. W Polsce możemy wyróżnić trzy rodzaje ślubów, a każdy z nich niesie za sobą inne korzyści dla małżonków.

  • Ślub cywilny - to ceremonia świecka i nie ma żadnego związku z religią. Para wypowiada słowa przysięgi w obecności kierownika USC lub jego zastępcy. To ślub, który ma wiążącą moc prawną i otwiera małżonkom drogę do wielu praw i obowiązków, tj. wzajemne dziedziczenie, możliwość wspólnego rozliczania się z podatków, prawo do informacji o stanie zdrowia partnera, a w niektórych przypadkach także prawo do wspólnej opieki nad dziećmi. Ślub cywilny nie jest jednak uznawany przez kościół katolicki. W oczach osób wierzących, para po zawarciu małżeństwa cywilnego nadal żyje w grzechu i nie jest uznawana za małżeństwo.
  • Ślub kościelny – czyli ślub wyznaniowy, to ceremonia religijna. Para składa przysięgę w kościele przed Bogiem w obecności księdza. To niezwykle ważny ślub dla osób wierzących, jednak nie niesie on ze sobą mocy pranej jak ślub cywilny.
  • Ślub konkordatowy - to połączenie ślubu cywilnego z kościelnym. Ceremonia odbywa się w kościele według obrzędu religijnego, ale para młoda podpisuje wcześniej akt notarialny, który trafia do USC. Tym samym para zostaje małżeństwem zarówno w świetle prawa polskiego, jak i kościoła katolickiego.

Coraz popularniejsze stają się również śluby humanistyczne. Nie niosą one za sobą żadnych skutków prawnych ani religijnych. To jednak najbardziej indywidualna z uroczystości zaślubin. Przysięga może bowiem zostać spersonalizowana. Jej słowa może napisać zarówno prowadzący uroczystość mistrz ceremonii, jak i sama para młoda.

Kiedy nie można wziąć ślubu? Wielka miłość nie wystarczy, by pokonać te przeszkody

Zdarza się jednak, że para, chociaż bardzo pragnie sformalizować swój związek i wypowiedzieć słowa przysięgi, nie może tego zrobić. Istnieją bowiem pewne przesłanki, które uniemożliwiają parom zarówno wzięcie ślubu kościelnego, jak i cywilnego (konkordatowego też!). Jakie? Odpowiedź w poniższej galerii zdjęć.

Sonda
Czy lepiej żyć w małżeństwie, czy bez ślubu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają