DW każdej dzielnicy jest nawet po kilkadziesiąt takich niebezpiecznych przejść dla pieszych. Rekordzistą został Wawer, gdzie jest aż 36 pasów grozy. Jeden z najsłabszych punktów to np. zebry przy skrzyżowaniu Żonkilowej i Zwoleńskiej. 32 takie czaene punkty zlokalizowano na Białołęce. Nie ma miesiąca, by nie dochodziło do dramatycznych sytuacji na przejściach na Gocławiu. Mieszkańcy od dawna skarżą się m.in. na parkujące samochody zasłaniające wejście na zebry. Sporo wypadków było m.in. na ul. Abrahama. Nie brakuje niebezpiecznych przejść w samym centrum, jak choćby to na Złotej, przy ul. Jasnej. Drogowcy są na etapie projektowania zmiany przekroju jezdni i uspokojenia ruchu w tym rejonie. Przebudowane ma być też skrzyżowanie grozy na Ochocie, u zbiegu Grójeckiej i Filtrowej.
Jasna deklaracja Trzaskowskiego. Podjął przełomową decyzję. Mieszkańcy Warszawy będą zaskoczeni
W sumie Zarząd Dróg Miejskich na podstawie ankiet audytorów, którzy dla każdego przejścia sporządzali szczegółowe ankiety, wytypował 481 „zebr”, na których bezpieczeństwo należy poprawić w pierwszej kolejności. Poprawić czyli – doświetlić, zmienić organizację ruchu albo ustawić sygnalizację.
Niestety, termin takich zmian nie jest optymistyczny! - Zapewne nie ucieszy nikogo ta odpowiedź, ale jest to perspektywa kilku lat. Niektóre przejścia przebudowujemy przy okazji większych inwestycji, a inne punktowo. Jednak w każdym przypadku są to procedury, projekty, przetargi i zapewnienie pieniędzy w budżecie, a to trwa… – wylicza Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.
Atak zimy w Warszawie. Spóźniona komunikacja, zatłoczone drogi. Ratusz wysyła ostrzeżenie
Zatem które „zebry” stanęły na czele listy grozy? Poniżej podajemy lokalizacje, które znalazły się na czele list w każdej dzielnicy. Szczegółowa lista wszystkich przejść grozy znajduje się na stronie www.zdm.waw.pl.