Telekamery 2022 rozdane. Wśród laureatów Wanda Traczyk-Stawska
W ostatni dzień maja odbyła się jubileuszowa 25. gala Telekamer "Tele Tygodnia". Prestiżowe statuetki trafiły do aktorów, dziennikarzy, prezenterów telewizyjnych, a także produkcji. Kapituła, w skład której weszli zdobywcy Złotych Telekamer z ubiegłych lat, przyznali dwie dodatkowe nagrody. W kategorii "Produkcja Roku" nagrodzeni zostali twórcy filmu "Żeby nie było śladów". Z kolei nagroda w kategorii "Człowiek Roku" powędrowała w ręce uczestniczki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk- Stawskiej ps. "Pączek".
Nie przegap: Ursula von der Leyen w Warszawie. Utrudnienia na ulicach stolicy. Znamy program
Powstańczyni odbierając wyjątkową nagrodę nie kryła emocji, a głos jej się łamał wypowiadając kolejne słowa. Wanda Traczyk-Stawska poruszyła swoją przemową całą publiczność zgromadzoną na jubileuszowej gali Telekamer. Bez wątpienia jej przejmujący apel wzruszył również telewidzów.
Apel Wandy Traczyk- Stawskiej podczas Telekamer 2022
Powstańczyni warszawska wykorzystała moment odbierania nagrody, by wygłosić bardzo ważne przesłanie. Jak sama stwierdziła, dzięki temu, że została wybrana, może dalej mówić o tym, co najważniejsze.
- Potrzebujemy w tej chwili w Polsce być razem i razem pomóc Ukrainie. Chciałabym wołać ze wszystkich sił: to nie tylko wojna z Ukrainą. To jest wojna, która niesie całemu światu niebezpieczeństwo. Wszystkie kraje demokratyczne, pomóżcie Ukrainie! Proszę. Pamiętajcie, jak my w powstaniu zostaliśmy opuszczeni. Pomóżmy Ukrainie, żeby się to nie powtórzyło - zaapelowała podczas Telekamer 2022 Wanda Traczyk-Stawska.
Kim jest Wanda Traczyk-Stawska?
Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek" to żołnierka Armii Krajowej, członkini Szarych Szeregów, uczestniczka powstania warszawskiego, psycholożka i działaczka społeczna. W 2021 roku, tuż przed obchodami Święta Niepodległości, otrzymała tytuł Warszawianki Roku. Od 2017 roku jest honorową obywatelką miasta stołecznego Warszawy. Odznaczona m.in. Krzyżem Walecznych.
95-letnia Wanda Traczyk-Stawska mimo swojego wieku angażuje się w sprawy społeczne. W 2018 poparła protest osób niepełnosprawnych w Sejmie. W październiku 2020 wsparła protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Z kolei 10 października minionego roku zabrała głos podczas protestu na placu Zamkowym w Warszawie, który odbył się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości Konstytucji nad prawem Unii Europejskiej.
Telekamery 2022
Telekamery to nagrody przyznawane co roku, od 25 lat, przez magazyn telewizyjny „Tele Tydzień” za osiągnięcia telewizyjne. W tym roku prowadzącymi plebiscytu byli Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski, a muzyczną gwiazdą gali Edyta Górniak. Nagrodzeni podczas jubileuszowej gali zostali:
- Kinga Preis (Aktorka 25-lecia)
- Artur Żmijewski (Aktor 25-lecia)
- „Ranczo" (Serial 25-lecia)
- „Lombard. Życie pod zastaw" (Serial fabularno-dokumentalny 25-lecia)
- Tadeusz Sznuk (Osobowość 25-leci)
- Anita Werner (Prezenter informacji 25-lecia)
- Elżbieta Jaworowicz (Dziennikarz publicystyczny 25-lecia)
- Agnieszka Cegielska (Prezenter pogody 25-lecia)
- Dariusz Szpakowski (Dziennikarz sportowy 25-lecia)
- Baron i Tomson (Juror 25-lecia)
- „Rolnik szuka żony" (Program rozrywkowy 25-lecia)
- Polsat Sport (Kanał tematyczny 25-lecia)
Co więcej:
- Jerzy Mielewski został uhonorowany Złotą Telekamerą "Tele Tygodnia"
- serial „Rojst '97" został zwycięzca w dodatkowej kategorii Nagroda Magazynu NETFILM
- Specjalne Telekamery 2022 od redakcji „Tele Tygodnia” otrzymały stacje Kino Polska i TVP Kobieta
- „Produkcją Roku” został film „Żeby nie było śladów”
- nagrodę w kategorii „Człowiek Roku” otrzymała Wanda Traczyk-Stawska