Pacjentami Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego Oddziału Dziennego dla Dzieci i Młodzieży w Zagórzu są młodzi ludzie w wieku od 15 do 21 roku życia. Trafiają oni do Zagórza z powodu zaburzeń emocjonalnych, lękowych oraz adaptacyjnych, uniemożliwiających im codzienne życie. Podczas pobytu w oddziale pacjenci mają zapewnianą kompleksową opiekę: psychiatryczną (farmakologiczną), psychoterapeutyczną (terapię indywidualną, terapię rodzin oraz terapię grupową), a także pielęgniarską. Jak się okazuje, takiej specjalistycznej pomocy potrzebuje coraz więcej młodych ludzi.
- Żyjemy w czasie pandemii. To okres, kiedy dzieci mają coraz więcej problemów i potrzebują wsparcia. Działania samorządu województwa mazowieckiego idą w tym kierunku, żeby jak najbardziej pomóc zarówno młodzieży, jak i rodzicom, żeby mogły normalnie funkcjonować - stwierdziła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Polecany artykuł:
Oddział w środku lasu przeszedł modernizację, która była możliwa dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w kwocie blisko 1,4 mln zł oraz 525,8 tys. zł od Fundacji Malaka. Remont objął prace termomodernizacyjne, budowlane i montażowe 17 pomieszczeń o łącznej powierzchni 340 metrów kwadratowych. Wymieniono instalacje sanitarne i elektryczne. Pojawiły się nowe podłogi, drzwi i stolarka zewnętrzna. Sale na oddziale zostały przystosowane do nowoczesnych warunków wspierania dzieci.
- To nowa jakość, jeśli chodzi o świadczone usługi. Przyjazne tło pomieszczeń, w połączeniu z nowoczesnymi metodami terapii stosowanymi przez doświadczonych specjalistów sprawiają, że pacjenci łatwiej dochodzą do zdrowia. Wydaje się, że mury nie leczą, ale z drugiej strony naprawdę łatwiej udzielać wsparcia. Dodatkowym atutem jest otoczenie pięknego lasu - przekazała Elżbieta Lanc.
Ale nie tylko odremontowane sale mają wpływać na samopoczucie pacjentów. Michał Stelmański, prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii sp. z o. o. zauważył, że pacjenci psychiatryczni do skutecznego wyleczenia potrzebują nie tylko wsparcia i pomocy specjalistów, ale również odpowiedniego otoczenia, zieleni, przyrody.
- Takie warunki zapewniamy w Zagórzu. Oddział po modernizacji został wyposażony w m.in. nowe sale do terapii grupowej, indywidualnej, pokój lekarski. Pacjenci już korzystają ze wszystkich udogodnień stacjonarnych. Jednocześnie mają do dyspozycji ścieżkę edukacyjną, która pozwala po zajęciach wychodzić do lasu i korzystać z walorów przyrody - powiedział.
W otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka, gdzie mieści się oddział, powstała całoroczna ścieżka ekologiczna. Szlak składa się z części utwardzonej, biegnącej zalesioną skarpą oraz pomostu dochodzącego do zbiornika wodnego. Co więcej, na tablicach edukacyjnych wzdłuż kilometrowej trasy znajdują się ciekawe informacje dotyczące flory i fauny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, a także jego walorów historyczno-kulturowych. Terapia lasem wspomaga proces leczenia młodych pacjentów i pomaga im w powrocie do zdrowia.