POGRZEB WETERANKI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Tłumy warszawiaków pożegnały "Paulinkę" z Powstania. Pogrzeb Anny Jakubowskiej

2022-08-06 17:25

Anna Jakubowska ps. "Paulinka" spoczęła w sobotę, 6 sierpnia, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Honorowa Obywatelka Warszawy umarła 13 lipca o godz. 19:00 w domu opieki kombatantów na Bemowie. Miała 95 lat. "Paulinka" była łączniczką i sanitariuszką Powstania Warszawskiego. Bohaterkę pożegnały tłumy warszawiaków.

Ostatnie pożegnanie "Paulinki" z Powstania Warszawskiego

Pogrzeb Anny Jakubowskiej "Paulinki" odbył się w sobotę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ksiądz odprawił mszę świętą w Domu Przedpogrzebowym na Wojskowych Powązkach. Nie obyło się bez wzruszających i poruszających serca słów. - Śmierć zawsze przychodzi nie w porę - mówił duchowny podczas ceremonii pogrzebowej. Po mszy trumna z ciałem zmarłej została odprowadzona do rodzinnego grobu. W ostatnim pożegnaniu bohaterki Powstania Warszawskiego uczestniczyli m.in. były prezydent RP Bronisław Komorowski i inna weteranka Powstania, Wanda Traczyk-Stawska.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Anna Jakubowska "Paulinka", sanitariuszka legendarnego batalionu „Zośka”. Miała 95 lat

Anna Jakubowska "Paulinka" odeszła w wieku 95 lat

Anna Jakubowska ps. „Paulina”, była weteranką Powstania Warszawskiego, sanitariuszką Armii Krajowej. Po wojnie niesłusznie skazano ją za rzekomą działalność na rzecz zmiany ustroju w Polsce. Została skazana pomimo tego, że nie angażowała się wtedy politycznie. Uczestniczka Powstania Warszawskiego wystąpiła o przyznanie zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną aresztowaniem i uwięzieniem. Na krzywdę tę składały się między innymi warunki przetrzymywania osadzonej w areszcie śledczym, stosowanie niedopuszczalnych metod śledztwa, tortur i przemocy fizycznej.

Zadośćuczynienie za wszystkie lata spędzone w więzieniu dało kwotę ponad 9 mln złotych. Niestety, wyrok zaskarżyła w całości na niekorzyść kombatantki Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Stwierdzono, że pieniądze nie należą się weterance, ponieważ w okresie, którego dotyczyły postawione jej zarzuty, nie prowadziła działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. 

Z. Ziobro: Odszkodowanie się należy, ale musi być współmierne do innych

Prokurator Generalny stwierdził, że odszkodowanie „Paulince” się należy, jednak musi być współmierne do innych odszkodowań, które otrzymywały osoby, które znacznie dłużej pozostawały w stalinowskich więzieniach, czy też traciły życie trafiając do nich.

Najwyższa kwota odszkodowania orzeczona w polskim sądzie to jest około miliona złotych i dotyczy osób, które straciły życie. Zostały zamordowane przy okazji tortur w ramach zakładów karnych – przekazał Ziobro.

Sądy muszą orzekać w sposób sprawiedliwy w stosunku do bólu, cierpienia, które były zadane osobom, które trafiały do stalinowskich katowni – dodał.

Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Miasto Stołeczne Warszawa. Bohaterka. Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy. Będziemy o Pani zawsze pamiętać – napisał po śmierci weteranki Rafał Trzaskowski.

Tłumy warszawiaków żegnają "Paulinkę" z Powstania. Pogrzeb Anny Jakubowskiej
Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają