Nietypowe imię dla dziewczynek. Dawniej oznaczało prestiż, dziś jest niemal nieznane
Rodziców w Polsce przybywa, więc coraz więcej osób szuka wyjątkowych imion dla swoich pociech. Jeśli także rozglądasz się za czymś naprawdę oryginalnym, mamy świetną propozycję, która może cię zainteresować jeśli spodziewasz się dziewczynki.
Eufrozyna, to imię, które przed laty uchodziło za wyjątkowe i było poniekąd zarezerwowane dla zamożnych i królewskich rodów. Swoje korzenie ma w greckim słowie "euphrosýne", które oznacza radość, nic więc dziwnego, iż mówi się, że Eufrozyna to kobieta szczęśliwa, wdzięczna, pełna miłości oraz wyjątkowości. Dlaczego jednak mało kto decyduje się na tak nietypowe, lecz piękne imię?
Współczesne preferencje rodziców są inne niż dawniej i bardzo często decydują się oni na imiona powszechne oraz łatwe do wymówienia. Eufrozyna ma dość złożoną formę i z pewnością w pierwszych latach życia dziecka może sprawiać mu trudność np. właśnie w wymowie. Dodatkowo wielu kojarzy się ono tylko z historią, bowiem przed laty było szczególnie popularne wśród piastowskich rodów. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Eufrozyn w Polsce dawniej było mnóstwo. Nazywała się tak nawet matka naszego króla!
Imię Eufrozyna ma ciekawą historię, która w naszym kraju sięga bardzo odległych czasów. Okazuje się bowiem, że nazywały się tak iście ważne dla naszego państwa osoby, a mianowicie piastowskie księżniczki:
- Eufrozyna mazowiecka, czyli księżna oświęcimska
- Eufrozyna opolska, czyli matka Władysława I Łokietka
- Eufrozyna Przemysłówna, prawnuczka św. Jadwigi, księżniczka wielkopolska.
Co ciekawe, nie tylko w Polsce owe imię nosiły ważne osobistości. W kręgu kultury bizantyjsko-wschodniej także cieszyło się ono popularnością. Eufrozyna Mścisławówna była bowiem królową Węgier, natomiast Eufrozyna Dukaina Kamaterina zapisała się na kartach historii jako wyjątkowa cesarzowa bizantyjska.