Baby boom w Warszawskim ZOO! W połowie lipca wykluł się kazuar hełmiasty
Kazuary to ptaki zamieszkujące głównie północno-wschodnią Australię, Nową Gwineę, Wyspy Aru oraz Seram. Ich długość ciała może wynosić nawet 170 cm, a masa waha się pomiędzy 30 a 60 kg.
Te groźne ptaki można spotkać aż w 55 europejskich ogrodach zoologicznych. Jednak pomimo tego, że gatunek ten jest stosunkowo liczny, to póki co w tym roku w całej europejskiej populacji wykluły się jedynie 2 pisklęta, w tym maluszek ze stołecznego ZOO.
- Opiekę nad pisklęciem jak zawsze sprawuje samiec. Również samiec cierpliwie wysiaduje jaja (zazwyczaj 2 lub 3) przez ponad 50 dni. Przez cały ten czas samica jest oddzielona i przebywa na wybiegu sąsiednim, ponieważ stanowi potencjalne zagrożenie dla samca oraz pisklęcia. W naturze ptaki te mają bardzo rozległe terytoria i zazwyczaj samiec wodzący pisklęta nie spotyka swojej dawnej partnerki - opublikowali w mediach społecznościowych wolontariusze Warszawskiego ZOO.
Dlaczego są takie niebezpieczne? Kazuary z reguły są samotnikami. Kiedy zostaje zmuszony do walki, jest bardzo agresywny. Zaatakowany, gwałtownie kopie. Jego środkowy palec zakończony jest ostrym pazurem, którego uderzenie może być nawet śmiertelne.