Największa kolekcja Apple w Fabryce Norblina
Takiego miejsca w Polsce jeszcze nie było. W Fabryce Norblina na Woli otwarto Apple Muzeum Polska. Zwiedzających poprowadzi audioprzewodnik, nagrany przez Jarosława Łukomskiego - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów. O historii amerykańskiego giganta goście muzeum dowiedzą się ze specjalnie opracowanej technologicznej ścieżki dźwiękowej, opartej na osi czasu rozwoju firmy.
W razie potrzeby, będzie możliwość skorzystania z pomocy dwóch przewodników, którzy na stałe będą wspierać zwiedzających w muzeum. Apple Muzeum Polska łączy historię z teraźniejszością. To jedyne miejsce w Polsce w którym będzie można obejrzeć setki grafik, filmów reklamowych oraz ok. 100 godzin materiałów wideo związanych z firmą Apple wyświetlanych na nowoczesnych monitorach wielkoformatowych. Eksponaty, prezentowane rotacyjnie w różnych konfiguracjach, będą się łączyć z wydarzeniami kulturalnymi, warsztatami oraz wieczorami dla dorosłych.
Apple Muzeum Polska. 1600 eksponatów
Eksponaty i zbudowana wokół nich interaktywna narracja zachęcają widza do aktywności. Przekaz informacji z wykorzystaniem technik komunikacji audiowizualnej, kodów graficznych, nowoczesnego designu, a przede wszystkim interakcji sprawi, że oglądający coraz chętniej będzie się zagłębiał w kolejne sceny i czasoprzestrzenie zbudowane wokół zbiorów marki Apple. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych. Perłą wystawy jest działająca, wierna replika pierwszego komputera Apple-1, która została wykonana przez właściciela muzeum – Jacka Łupinę - z pomocą sponsorów i grupy wolontariuszy. Posiada ona autentyczny podpis współzałożyciela Apple – Steve’a Wozniaka – złożony na płycie komputera oraz instrukcji.
Wśród eksponatów znajdą się także modele znane ze swojej ciekawej historii, jaką odcisnęły w technologicznym wyścigu i postępie. Goście muzeum poznają ponadto urządzenia owiane złą sławą porażki oraz prototypy, niewprowadzone do masowej produkcji. Zdecydowana większość z nich jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.
Apple Muzeum Polska otwarte jest codziennie od 10 do 21. Wstęp jest płatny.