Warszawa. Nowe oblicze Parku Żerańskiego
Park Żerański zlokalizowany jest na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Dotychczas był to w znacznej mierze poprzemysłowy, zdegradowany teren. Teraz zamienia się w nowoczesny obszar rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Warszawy. W parku posadzono już około 500 drzew i ponad 36 tysięcy bylin. Pojawiają się również nowe łąki, murawy i trawniki. "Teren o powierzchni 13 ha będzie jedynym parkiem w stolicy z linią brzegową udostępnioną mieszkankom i mieszkańcom" - informuje urząd Warszawy.
Park Żerański – rewolucja na Białołęce. Co nowego czeka na mieszkańców?
Odwiedzający nowy park będą mogli spacerować alejkami i bulwarem nad kanałem, a także skorzystać z pomostów czy wiat piknikowych. W parku wykorzystano znajdujące się na miejscu techniczne elementy zagospodarowania terenu, takie jak polery (słupy cumownicze) i remontowane pomosty przeładunkowe. Najmłodszych z pewnością ucieszy park linowy i plac zabaw. Nie zabraknie miejsc wypoczynku – zamontowanych zostanie ponad 100 ławek i siedzisk, pojawią się również wiaty i podesty.
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który koordynuje prace w parku, postawi na jego terenie 29 koszy na śmieci. Powstanie tu także pawilon z funkcją gastronomiczną i ogólnodostępnym zapleczem sanitarnym.
Czytaj dalej pod materiałem wideo.
Polecany artykuł:
Szacunek dla środowiska priorytetem w Parku Żerańskim
„Zagospodarowanie terenu nawiązuje do poprzemysłowego charakteru miejsca – nieukończonego portu rzecznego oraz zakładów prefabrykacji budowlanej” – czytamy w komunikacie. W północnej części parku ścieżki poprowadzone są wśród prefabrykatów pozostawionych przez fabrykę Falbet. Obszar ten, porośnięty gęstą roślinnością, stanie się ostoją przyrody, niedostępną dla zwiedzających.
W południowej części parku wyróżniono trzy charakterystyczne „pasy”.
- Teren zadrzewień z alejkami spacerowymi wśród drzew.
- Pas bulwarów w sąsiedztwie i nad strefą kontrolowaną gazociągu.
- Pas nabrzeża powstający przez poszerzenie ścieżki holowniczej wzdłuż Kanału Żerańskiego.
W parku zostaną zamontowane tablice edukacyjne, które przybliżą rolę tzw. czwartej przyrody i znaczenie przywracania różnorodności biologicznej w mieście. Dodatkowo, mieszkańcy zgłosili w ramach budżetu obywatelskiego dwa projekty wodnych placów zabaw dla dzieci: „Park fontann” i „Zabawa wodą i piaskiem”. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 1 lipca.
Kiedy koniec prac?
Zakończenie inwestycji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy planowane jest w trzecim kwartale 2025 r. Budowa pawilonu zakończy się w ostatnim kwartale 2025 r. Prace realizuje firma Inmel na podstawie dokumentacji przygotowanej przez biura projektowe TopoScape i Archigrest.