zdjęcia

To najciekawsza willa na Białołęce! Budynek zyskał nowe życie. Co w niej powstanie?

2025-01-09 19:33

To jeden z najciekawszych budynków na Białołęce. Mury secesyjnej willi przy ul. Modlińskiej w Warszawie przez lata widziały wiele. W międzywojniu funkcjonował tu dom dla upadłych dziewcząt, w czasie wojny Armia Krajowa miała tu swój magazyn, a po wojnie rządzili tu pocztowcy i służby mundurowe. Teraz budynek zyskał nowe życie! Zobaczcie przepiękne wnętrza budynku po renowacji.

Warszawa. Najciekawsza willa na Białołęce ma bogatą historię

Historia tego budynku, zlokalizowanego w mało reprezentacyjnej okolicy przy ruchliwej Modlińskiej 257, między wielkimi reklamami, wystarczyłaby na grubą książkę! Dom najpierw należał do Towarzystwa Opieki na Kobietami, w końcu lat 20. XX w. ulokował się tu Zakład dla Dziewcząt Moralnie Zaniedbanych. Prowadziły go zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek-Samarytanek.

Dom ma też okupacyjny epizod - siostry ukrywały w nim Żydów. A oddział Armii Krajowej miał tu swój skład broni. Działał tu też okupacyjny teatr prowadzony przez Leona Schillera, a jednym z widzów był Czesław Miłosz. Pisali o tym w swojej książce Anna Mieszkowska i Bartłomiej Włodkowski. Po wojnie była tu poczta i posterunek, przez lata budynek niszczał, a teraz willa zyskuje nowe życie.

- Takich budynków na Białołęce jest bardzo mało, nic dziwnego, że mieszkańcy walczyli o to, żeby został remontowany. Od teraz będzie służył mieszkańcom Białołęki prawdopodobnie jako dom kultury – zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który oglądał budynek po remoncie, oprowadzany m.in. przez miejskiego konserwatora zabytków Michał Krasuckiego.

Czytaj dalej pod materiałem wideo.

"Chcemy chodnika i autobusu". Mieszkańcy ul. Szamocin na Białołęce apelują do urzędników

Podczas remontu odkryto w tej secesyjnej wilii istne perełki. Pod warstwami farby kryły się fragmenty polichromii sprzed ponad stu lat – anioły, roślinne fryzy i malowidła iluzjonistyczne sufitów. Wszystkie zostały zachowane.

Czytaj dalej pod galeria.

- Odtworzone zostały zdobienia elewacji, ozdoby dachowe w formie kul i waz oraz stalowe koszyki na kwiaty przy oknach. Renowacji poddano zabytkowe drewniane schody, balustrady oraz oryginalne posadzki. Odbudowano dwa piece kaflowe, część historycznej stolarki drzwiowej w tym drzwi wejściowe do budynku głównego – wyliczają urzędnicy.

Centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury ma zacząć działać w tych przepięknych wnętrzach jeszcze w tym roku. Willa przy Modlińskiej w Warszawie została wyremontowana za 11 mln zł.

Sonda
Jesteś zadowolony/zadowolona z życia w Warszawie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki