Warszawa. Otwarto "tęczowe" muzeum. "To część historii Polski"
W kameralnej przestrzeni na parterze bloku przy ulicy Marszałkowskiej 83 w Warszawie stworzono miejsce, które łączy funkcję muzeum i ośrodka badawczego. Na wystawie stałej zaprezentowano 150 eksponatów, które układają się w opowieść o historii społeczności queer od XVI wieku aż do XXI wieku. Są to m.in. oficjalne dokumenty, pamiątki, przedruki i artefakty, które zebrano głównie dzięki darczyńcom. Jednym z kluczowych elementów ekspozycji jest kopia kodeksu karnego z 1932 roku, który zniósł penalizację stosunków seksualnych między osobami tej samej płci.
− Queerowa historia to część historii Polski i świata – podkreślał na konferencji prasowej Krzysztof Kliszczyński, dyrektor muzeum i przedstawiciel Stowarzyszenia Lambda Warszawa, najstarszej organizacji LGBTQ+ w Polsce. Jak zaznacza, QueerMuzeum ma być przestrzenią otwartą na wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć tę część naszej wspólnej przeszłości.
27 grudnia placówka otworzy archiwum, które będzie udostępniać badaczom i zwiedzającym ponad 100 tysięcy dokumentów, zdjęć i artefaktów. To największy tego typu zbiór w Polsce.
Wstęp do QueerMuzeum jest darmowy. Placówka, działająca dzięki wsparciu społeczności i darczyńców, zachęca jednak do przekazywania dobrowolnych datków. Zebrane środki pozwolą nie tylko na utrzymanie muzeum, ale także na organizację kolejnych wystaw i rozwijanie dokumentacji historii queerowej społeczności w Polsce.
− Poczujcie tę energię, dzielcie się radością i zapisujcie ten dzień w swoich sercach na zawsze – zachęcają twórcy.