Do niszczycielskiej erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palmie doszło 19 września. Media na całym świecie transmitowały przerażające relacje z obszarów zalewanych przez niszczycielską lawę. Okazuje się, że skutki wybuchu Cumbre Vieja odczuwają nie tylko okoliczni mieszkańcy.
Jak podają hiszpańskie i portugalskie media, w ostatnich dniach w powietrzu nad południową części Półwyspu Iberyjskiego gromadzi się dym z Cumbre Vieja, zawierający dwutlenek siarki. Jak szacują naukowcy ze sztabu kryzysowego, codziennie do atmosfery dostaje się ponad 8 tys. ton tego związku chemicznego.
NIE PRZEGAP: Śmierć studentki na AWF w Warszawie. Chciała wejść na imprezę, zawisła na barierce
IMGW bije na alarm również w Polsce. Instytut poinformował, że według prognoz CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) wieczorem 14 października nad północno-zachodnią część kraju dotarła chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja. W kolejnych godzinach toksyczna chmura miała przemieszczać się dalej, by w piątek być już nad całą Polską. Dotarła również nad Warszawę.
Polecany artykuł:
Czy toksyczna chmura jest groźna dla zdrowia? Emisje gazów wulkanicznych mogą powodować występowanie tzw. kwaśnych deszczów. Jednak synoptycy uspokajają, że w Polsce powinniśmy ich uniknąć, podobnie jak gwałtownego wzrostu zanieczyszczenia powietrza.