Smok i fragmenty mostu Poniatowskiego

i

Autor: Facebook Warszawy historia ukryta "Smok" i fragmenty mostu Poniatowskiego

TOP 5 skarbów jakie odsłoniła Wisła: Co na 1. miejscu? [REPORTERZY RADIA ESKA]

2015-08-28 18:40

Statek Bajka, ząb mamuta... - takie skarby w tym roku pokazała Wisła. Co najbardziej zachwyca? O to zapytaliśmy reporterów Radia ESKA, którzy przyznawali punkty od 1 do 10. Najbardziej HOT jest...

Niski stan Wisły odsłonił dawne skarby, które latami zalegały na jej dnie. A to wszystko za sprawą rekordowo niskiego stanu Wisły. Poziom rzeki non-stop spadał od lipca, obecnie jej głębokość wynosi 42 cm.

I tak w tym roku z dna rzeki wyłoniły się: statek Bajka, ząb mamuta, fragmenty przedwojennego mostu Poniatowskiego, „smoki” oraz trakcja kolejowa z drezyną. To właśnie te skarby pod lupę wzięli reporterzy Radia ESKA: Arek Pogłud, Michał Skolimowski i Jacek Prusinowski.

Reporterzy mieli za zadanie przyznać elementom znalezionym w wodzie od 1 do 10 punktów. W taki sposób udało się nam stworzyć ranking najbardziej HOT skarbów z Wisły. Najlepiej sami zobaczcie, co jest numerem, a jakie skarby uplasowały się na tym samym miejscu.

Skarby Wisły - co jest numerem 1?

Skarby znalezione w Wiśle:

Statek Bajka - był to przedwojenny statek spacerowy, który w 1944 roku został postrzelony przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Po tym ataku statek służył powstańcom do ukrywania rannych.

Most Poniatowskiego - powstał na przełomie 1904-1914, w roku 1944 został zburzony, odbudowano go 2 lata później. Kiedyś zwany był mostem Mikołajewskiego, mostem im. Cesarza Mikołaja II, Trzecim Mostem. Obecną nazwę nadano mu dopiero 1979 roku. Teraz płytka Wisła ujawniła fragmenty starego mostu, takie jak kamienne gzymsy, metalowe balustrady i ławki.

Trakcja kolejowa z drezyną - w okolicach KS Spójnia-Warszawa w rzece znaleziono fragmenty dawnej trakcji kolejowej oraz drezynę.

Ząb mamuta - w okolicach Grubej Kaśki rybacy złowili ząb mamuta ważący blisko 2,5 kg, mający 21 cm długości, 17 cm wysokości i 9 cm szerokości. Ząb ma prawdopodobnie 15 tysięcy lat.

Smoki - niski stan Wisły ujawnił też końcówki przewodów, którymi czerpano wodę z rzeki w XIX wieku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają