Tor kolarski Nowe Dynasy w nowej odsłonie? Aktywiści mają pomysł, urząd mówi „nie”

i

Autor: Piotr Bukowski / Radio ESKA Tor kolarski Nowe Dynasy w nowej odsłonie? Aktywiści mają pomysł, urząd mówi „nie”

Społecznicy mają pomysł na zaniedbany tor kolarski na Pradze-Południe

2022-07-06 5:20

– Dlaczego teren stadionu Skry zostanie szybciej zagospodarowany niż zabytkowy tor kolarski "Orzeł" przy Podskarbińskiej? – pytają aktywiści z inicjatywy „Nowe Dynasy”. Grupa proponuje rozwiązania, dzięki którym zaniedbany, zrujnowany dziś teren stałby się wizytówką dzielnicy. Urzędnicy z Pragi-Południe pomysły znają, ale są sceptycznie nastawieni.

Pomysł na nowe życie zabytkowego toru kolarskiego

W latach 70. i 80. organizowano tu Mistrzostwa Polski, w których brały udział kolarskie sławy – Czesław Lang, Mirosław Jurek, Szymon Kornacki. Dziś, nieczynny od lat 90. XX w. betonowy tor kolarski przy ul. Podskarbińskiej to ruina. I zabytek. Pomysł na „nowe życie toru” mają aktywiści z inicjatywy „Nowe Dynasy”.

Od pięciu lat teren jest we władzach miasta i nic się tu nie dzieje oprócz wycinania krzaków i wywożenia śmieci. A po niewielkich modyfikacjach teren mógłby służyć np. jako atrakcja dla dzieci i młodzieży w postaci skateparku lub pumptracka – mówi „Super Expressowi” Stefan Gardawski z inicjatywy "Nowe Dynasy".

Odnowiony tor i zieleń mogłyby być świetnym miejscem wydarzeń kulturalnych, potańcówek, pokazów kina plenerowego, czy zawodów sportowych. Aktywiści spotkali się z burmistrzem Tomaszem Kucharskim, by już teraz udostępnić ten obszar mieszkańcom. Proponują np. targi śniadaniowe czy giełdę staroci. Na taki pomysł urzędnicy Pragi-Południe odpowiadają stanowczo.

Nie ma możliwości udostępnienia obiektu w tym stanie osobom postronnym – zwraca uwagę rzecznik urzędu dzielnicy Andrzej Opala. – To dlaczego część obiektu została wynajęta pod szkołę jazdy?! – pyta Stefan Gardawski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czarna seria na Pradze-Południe. Kolejny młody mężczyzna runął z wysokości

Konsultacje społeczne już we wrześniu

Po wakacjach urzędnicy zamierzają ogłosić konsultacje społeczne i w ten sposób określić przyszłość ruin dawnego toru. Mają się odbyć od połowy września do połowy października. A w wakacje, jeszcze przed wyrażeniem opinii, mieszkańcy będą mieli okazje obejrzeć tor podczas trzech wycieczek pod opieką działaczy lokalnych i urzędników.

Trzeba też pamiętać, że wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się, jak dotąd, by przeznaczyć zabytkowy tor na inne funkcje niż rekreacyjno-sportowe. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejarze zabiorą mieszkańcom jedyne dojście do rezerwatu. Nie ma pieniędzy na tunel pod torami

Oto skrzyżowania grozy w Warszawie. Tu najczęściej dochodzi do wypadków
Sonda
Czy znałeś historię zabytkowego toru kolarskiego na Pradze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają