Tranzyt Merkurego w listopadzie 2006 r.

i

Autor: fot. Brocken Inaglory, commons.wikimedia.org / Licencja: CC BY-SA 4.0 - https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ Tranzyt Merkurego w listopadzie 2006 r.

TRANZYT MERKUREGO 9 maja 2016 na tle Słońca. Gdzie oglądać to zjawisko w Warszawie?

2016-05-09 12:00

Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca będzie prawdopodobnie najważniejszym tegorocznym wydarzeniem astronomicznym. Na wspólne oglądanie tego zjawiska zaprasza w poniedziałek 9 maja m.in. Centrum Nauki Kopernik.

W ubiegłym roku duże emocje wzbudzało marcowe częściowe zaćmienie Słońca, które mogliśmy oglądać w całej Polsce. Także w Warszawie dużo osób obserwowało to zjawisko. Tłumy były m.in. przed Centrum Nauki Kopernik.

Teraz czekają nas kolejne takie emocje - tranzyt Merkurego przed tarczą Słońca. Stanie się to 9 maja (poniedziałek) 2016 r. Ostatni raz takie zjawisko mogliśmy oglądać dziesięć lat temu.

Tegoroczny tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca - w Polsce będzie zjawiskiem częściowym. Najlepszy widok ma być z Oceanu Atlantyckiego, ale i w naszym kraju będziemy mogli obserwować to wydarzenie. Tranzyt rozpocznie się ok. godz. 13.11. Potrwa do ok. godz. 20.35. Jednak w Polsce 9 maja Słońce zajdzie już nieco wcześniej, bo o godz. 20.09.

Jak obserwować tranzyt Merkurego?


Z racji tego, że Merkury to najmniejsza planeta Układu Słonecznego (jest też najbliżej Słońca), jej przejście na te tarczy Słonecznej może nie być tak dobrze widoczne, jak było to w przypadku tranzytu Wenus (2012 r.). Do obserwacji przyda nam się teleskop lub lornetka z dużym powiększeniem. WAŻNE! Obserwowanie Słońca gołymi oczami może nas oślepić. Dlatego do oglądania tranzytu konieczne są specjalne filtry, np. Baader ND 5 (obserwacje wizualne). Na rynku są też dostępne specjalne teleskopy słoneczne, z których bezpiecznie można oglądać tarczę naszej najbliższej gwiazdy.

W Warszawie niemal z każdego miejsca będziemy mogli oglądać tranzyt Merkurego. Zjawisko zacznie się ok. godz. 13.11, więc Słońce będzie już wysoko na niebie.

Na pokazy zaprasza Centrum Nauki Kopernik


Na wspólne obserwacje tranzytu Merkurego zaprasza w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Do dyspozycji będzie wielki ekran pokazujący to, co się dzieje na ekranie. Wydarzenie poprowadzi Karol Wójcickie. Wstęp wolny, a poniżej szczegółowy program:

  • godz. 12.30 - rozpoczęcie obserwacji
  • godz. 13.11 - pierwszy kontakt - początek zjawiska tranzytu
  • godz. 13.15 - drugi kontakt
  • godz. 13.30 - 14.30 - „Jak bezpiecznie obserwować Słońce” (rozmowa z Przemysławem Żołądkiem z firmy Delta Optical)
  • godz. 14.30 - 15.30 - przerwa (w jej trakcie będzie możliwość obserwacji Słońca przez teleskopy w Parku Odkrywców)
  • godz. 15.30 - 16.30 - „Co Ty wiesz o Merkurym?” (rozmowa z Maciejem Mickiewiczem i Kszysztofem Kanawką z portalu Kosmonata.net)
  • godz. 16.30 - 18:00 - przerwa (w jej trakcie będzie możliwość obserwacji Słońca przez teleskopy w Parku Odkrywców)
  • godz. 18.00 - 19.00 - „Tranzyt a exoplanety” (spotkanie z dr Mileną Ratajcza z Uniwesytetu Wrocławskiego)
  • godz. 20.12 - koniec obserwacji (zajdzie wtedy Słońce)



Fot. Brocken Inaglory, commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają