To już pewne: władze przygotowują się do masowych zachorowań na koronawirusa. Wg wydanego "Komunikatu nr 1" Centralny Szpital Kliniczny MSWiA od 16 marca będzie przyjmował WYŁĄCZNIE osoby z pozytywnym wynikiem koronawirusa. Poza tym w siedmiu szpitalach na Mazowszu pojawią się specjalne namioty, w których będzie prowadzony triaż. Zgodnie z zasadami triażu do oddziałów zakaźnych będa przyjmowani wyłącznie pacjenci z pozytywnym wynikiem testu.
Oto lista tych szpitali
- Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie (ul. Wolska 37)
- Szpital Kliniczny MSWiA (ul. Wołoska 137)
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku (ul. Medyczna 19)
- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce (ul. Jana Pawła II 120 a)
- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (ul. Powstańców Wielkopolskich 2)
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach (ul. Jana Kilińskiego 29)
- Radomski Szpital Specjalistyczny (ul. Lekarska 4)
Czym jest ów tajemniczy TRIAŻ? To procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych (w tym wypadku chorych) w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania. Chodzi o to, że w przypadku wypadków masowych nieroztropne jest zabranie do szpitala pierwszej napotkanej rannej osoby, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub wprost przeciwnie: może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby.
Dlatego w Polsce powszechny jest system S.T.A.R.T. (Simple Triage and Rapid Treatment - Prosta Selekcja i Szybka Pomoc), który ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. Wyróżnia się w nim cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Na ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej „segregator” ma tylko 30 sek.
Podział na określone grupy wygląda następująco
- czarny (poniżej 4 pkt. SCU) – brak oddechu i tętna, osoba nie do uratowania
- czerwony – transportować w pierwszej kolejności
- żółty – transportować w drugiej kolejności
- zielony – transportować jako ostatni