Nietypowe zaśmiecenia - warszawa

i

Autor: Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa Nietypowe zaśmiecenia fot. Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa

TRUMNA na przystanku, lodówka na chodniku: Gdzie wy zostawiacie swoje śmieci?!

2020-02-25 13:39

Tego typu przedmioty trafiają nie na wysypiska z odpadami wielkogabarytowymi, ale na… warszawskie ulice i chodniki. Do takich skandalicznych zachowań posuwają się mieszkańcy Warszawy, a Zarząd Oczyszczania Miasta grzmi: „To może być niebezpieczne!”

Może to wydawać się nieprawdopodobne, ale podczas codziennych patroli porządkowych kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta trafiają na naprawdę zaskakujące znaleziska. - Trumna na przystanku, materace w lesie, lodówki na chodnikach. Nasi kontrolerzy wciąż trafiają na takie haniebne zanieczyszczenia w miejscach publicznych – wymienia Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta Warszawa

ZOBACZ TEŻ: Tak KORONAWIRUS dotrze do Warszawy!

Istnieje możliwość bezpłatnego oddania odpadów wielkogabarytowych, jednak mimo to, dosyć często można spotkać na swojej drodze np. porzucony łóżkowy materac. Kontrolerzy z Zarządu Oczyszczania Miasta i Straży Miejskiej dostają zgłoszenia dotyczące przeróżnych rzeczy. Poczynając od opon, odpadów po remoncie i części samochodowych, kończąc na manekinach i trumnie.

- Takie śmieciowiska nie tylko rujnują estetykę miasta, ale też mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i środowiska – apeluje Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta Warszawa. Takie przedmioty, jak meble, kanapy, materace czy fotele mogą być odbierane przez operatora zabierającego śmieci domowe, w wyznaczonych terminach, zależnie od harmonogramu danego operatora, z uwzględnieniem częstotliwości:

  • z zabudowy jednorodzinnej – co trzy miesiące,
  • z zabudowy wielolokalowej – co cztery tygodnie,
  • z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, gdzie powstają odpady komunalne – co trzy miesiące.

ZOBACZ TEŻ: Drastyczne podwyżki śmieci w Warszawie. Zobacz nowy szokujący cennik

Poza tymi terminami, warto pamiętać, że możemy oddać tego typu odpady na własną rękę. Miejsca te nazywa się PSZOK-ami, czyli Punktami Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Na terenie Warszawy działają dwa punkty PSZOK:

  • dla prawobrzeżnej Warszawy: ul. Płytowa 1
  • dla lewobrzeżnej Warszawy: ul. Zawodzie 16

Co możemy oddać do PSZOK-ów?

Opakowania po olejach, detergentach, zużyte lub przeterminowane gaśnice samochodowe, opony pojazdów osobowych, motocykli, rowerów; szkło, odzież i tekstylia, rozpuszczalniki, kwasy, środki ochrony roślin, farby, opakowania po farbach, ale także: drewno, doniczki, ramy rowerowe, lampy i urządzenia chłodnicze, akumulatory, baterie, przeterminowane leki, odpady wielkogabarytowe, trawę oraz liście.

ZOBACZ TEŻ: Bandyci napadli na sklep pod Piasecznem! Sprzedawczyni dostała gazem w twarz!

Odpady wielkogabarytowe to takie, których rozmiary znacznie wykraczają poza ogólnie przyjęte standardy odpadów komunalnych. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, przypominamy, że poza wskazanymi terminami ich odbioru, mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać odpady wielkogabarytowe do tzw. PSZOK-ów czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – poinformował Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy na stronie Urzędu Miasta

Przypominamy, że od 2019 roku obowiązują nowe zasady segregacji odpadów. 5-frakcyjny system gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzany był stopniowo na terenie całej Warszawy, w tym momencie nowe pojemniki znajdują się już niemal na każdym osiedlu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają