Parada Równości w Warszawie po raz pierwszy odbyła się pod patronatem prezydenta stolicy. W tym roku wiele kontrowersji wywołała msza święta odprawiona w tzw. tęczowym miasteczku. Kapłan odprawiający nabożeństwo miał na sobie tęczowy ornat. Osoba stojąca przy ołtarzu miała na głowie... durszlak.
Polecany artykuł:
Sytuacja wywołała lawinę krytyki wśród środowisk prawicowych, internautów i Episkopatu Polski, którzy zgodnie twierdzą, że doszło do obrazy uczuć religijnych, ponieważ była to parodia katolickiej mszy.
Apel Trzaskowskiego
Ratusz oficjalnie odcina się od organizacji miasteczka równości, w którym doszło do odprawienia mszy. Prezydent Warszawy zaapelował dziś o szacunek do tradycji i wiary.
Czytaj także: Deklaracja LGBT+ w Warszawie. O co chodzi? Co wprowadza?
- Apeluję do wszystkich, którzy biorą udział w tego typu okolicznościach, żeby w momencie, gdy organizują różnego rodzaju happeningi, żeby się zastanawiali, czy to na pewno nie narusza uczuć innych. Nie powinno się naruszać odczuć innych. Wszyscy powinni prezentować tolerancyjną postawę - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
POSŁUCHAJ:
Czytaj także: Mimo ważnego paszportu możesz nie pojechać na wakacje! Sprawdź dlaczego
Biskup Szymon Niemiec
Msza Święta podczas Parady Równości odbyła się pod przewodnictwem biskupa Szymona Niemca.
- Odnosząc się do medialnej burzy związanej z dzisiejszym świętem chciałbym głęboko zaprotestować przeciwko łączeniu mnie z Kościołem Rzymskokatolickim. Jako kapłan Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego (United Ecumenical Catholic Church) po raz kolejny przypominam, że bycie księdzem nie jest równoznaczne z przynależnością do dominującej w Polsce religii rzymskokatolickiej. Od 2010 roku przed każdą Paradą Równości odprawiam nabożeństwo ekumeniczne, do którego zaproszeni są wszyscy ludzie wiary - czytamy na stronie biskupa.