Trzaskowski dał dom rodzinie z Syberii

i

Autor: materiały prasowe Trzaskowski dał dom rodzinie z Syberii

Trzaskowski rozdaje mieszkania. Dał dom rodzinie z Syberii. Zamieszkają na Bielanach

2021-06-03 22:12

To dla nich szczęście, ale też ogromny stres i potężna zmiana w życiu. Rodzina repatriantów z rosyjskiego Tomska na Syberii zaczyna nowe życie w Warszawie. Dostała właśnie klucze do mieszkania na Bielanach z rąk prezydenta Rafała Trzaskowskiego. – Rodzino Gladkov, witamy w Warszawie! Witamy w domu! – powitał pięcioosobową rodzinę Rafał Trzaskowski.

Kim są obdarowani przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego szczęśliwcy, którzy mogą wprowadzić się do miejskiego trzypokojowego lokum na Bielanach? Andrej i Valentina z trójką dzieci zamieszkają w trzypokojowym mieszkaniu. Są potomkami polskiej rodziny deportowanej z kresów wschodnich w głąb ZSRR. Valentina kończyła studia z hotelarstwa i turystyki, i ostatnio prowadziła sklep z ubraniami dla dzieci. Jej mąż, z wykształcenia informatyk, miał własną firmę komputerową. Najstarsza córka – 16-letnia Margarita jest uzdolnioną pianistką, Ulyana ma lat dziewięć, a Anastazja osiem. Teraz wszyscy uczą się żyć w Warszawie...

Rodziny repatriantów otrzymują lokal z miejskich zasobów oraz pieniądze na urządzenie mieszkania i bieżące utrzymanie przez 24 miesiące – wyjaśnia wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra. Zaproszenie do osiedlenia się w Warszawie otrzymuje od prezydenta ok. 10 rodzin rocznie. W czasie kadencji Rafała Trzaskowskiego do Warszawy zjechało na razie 16 rodzin repatriantów.

Obecnie obowiązującym aktem prawnym regulującym zasady zapraszania i osiedlania się repatriantów i członków ich rodzin na terenie Warszawy jest Uchwała nr LXX/1941/2018 w sprawie określenia formy, wysokości i trybu przyznawania pomocy dla repatriantów i członków ich rodzin na terenie  Warszawy, podjęta przez Radę Warszawy w dniu 5 lipca 2018 r.

Od 2004 do prezydent Warszawy wystosował 147 zaproszeń dla rodzin repatriantów, z czego w stolicy osiedliło się ponad 130 rodzin repatriantów. Stołeczny samorząd oprócz wsparcia finansowego oraz zapewnienia lokalu mieszkalnego wynikających bezpośrednio z uchwały udziela również wsparcia związanego z adaptacją rodzin repatriantów na terenie Warszawy tzn. wspiera w załatwianiu formalności związanych w wyrobieniem polskich dokumentów, pomaga w zapewnieniu miejsc w przedszkolach lub placówkach szkolnych, pomaga w zapisach na kursy języka polskiego - organizowanych przez organizacje pozarządowe. Wypłaca świadczenia,refunduje część kosztów związanych z remontem, adaptacją lub wyposażeniem mieszkania i aktywizuje zawodowo.

Skapciały Putin na Syberii. Aż żal patrzeć. Co się stało? Komentarz Adama Federa [WIDEO].

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają